Mam pozwolenie na budowę. Co dalej ? 4 filary udanej budowy

Udostępnij

Zaczynamy na etapie kiedy masz już działkę, projekt oraz pozwolenie na budowę. Teraz czas na organizację budowy. Jeżeli wybierzesz współpracę z nami w zakresie budowy, możemy zająć się za Ciebie organizacją niezbędnego zaplecza budowy (m.in. woda, prąd, utwardzenie placu budowy, ogrodzenie działki, WC) a później samą budową. Udana budowa to połączenie kilku kluczowych elementów. Każdy z poniższych obszarów jest dla nas równie ważny, a udana budowa składa się z ich połączenia:

1. Rzetelny kosztorys = realne koszty budowy

Rzetelny kosztorys to podstawa każdej budowy. Niestety większość wykonawców szacuje koszty budowy (np. wielkość domu * stawka za m2 lub ze standardowych kalkulatorów budowalnych) – a przecież budowa składa się z wielu szczegółów (np. zakres, rodzaj użytych materiałów, technologia…) bez których ustalenia nie da się wiarygodnie oszacować ceny.

Rekomendujemy nasze podejście: 1. Ankieta i analiza potrzeb 2. Analiza projektu i zlecenie wyliczeń dla poszczególnych branż 3. Prezentacja i omówienie szczegółów (a w razie potrzeby możliwe optymalizacje).

  • Warto pamiętać : Zleć przygotowanie praktycznej wyceny – czyli w jednostkach, wg których rozliczają się poszczególne ekipy. Uważaj na wyceny w KNR-ach jest to metodologia wyceny stosowana najczęściej przy dużych inwestycjach (niestety niepraktyczna w przypadku rozliczania się z ekipami, które zajmują się realizacją domów jednorodzinnych).

Jeżeli chcesz zobaczyć jakie elementy wpływają na cenę budowy i wstępnie oszacować jej koszt, przejdź do artykułu: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/dobor-projektu-do-budzetu-wstepne-oszacowanie-ceny-budowy/

Więcej odnośnie kosztorysów zobacz w video podcaście:  https://www.youtube.com/watch?v=MTBl9CV_TKw 

2. Plan i umowa = bezpieczeństwo i brak niedomówień

Równie ważnym elementem budowy jest jej szczegółowy plan. Omawiając szczegóły każdego etapu przed jego realizacją, unikniesz wszelkich niedomówień i kosztów dodatkowych. To naprawdę ważne a często bagatelizowane zarówno przez inwestorów jak i wykonawców. Dobry plan to nie tylko oszczędność pieniędzy ale również czasu i niepotrzebnych nerwów. Jesteśmy zdania, że wszystko powinno być jasne od samego początku. Na bazie 15 lat doświadczeń w budowie domów stworzyliśmy checklisty każdego etapu stanu deweloperskiego. Każda z checklist podzielona jest na 4 sekcje:

1. Dane kontaktowe i organizacyjne (Wszystkie kontakty w jednym miejscu usprawniają komunikację)

2. Ustalenia techniczne (Nie wszystko jest w projekcie lub pewne jego elementy mogą być wykonane na kilka sposobów – żeby uniknąć niedomówień i rozbieżności najlepiej omówić wszystko po kolei) i zależności między etapami (Spisaliśmy większość zależności między etapami, dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć pewne roboty wcześniej i uniknąć przeróbek na kolejnych etapach)

3. Potencjalne koszty dodatkowe (Warto omówić te elementy wcześniej, ponieważ niektóre ekipy stosują praktykę, że roboty dodatkowe w trakcie budowy, kosztują dwa razy więcej niż byłyby ustalane na początku).

4. Elementy odbioru (Wzmożona ostrożność gwarantuje większe bezpieczeństwo – w tym celu spisaliśmy główne elementy, które warto skontrolować na danym etapie. Rekomendowani przez nas kierownicy budów chętnie korzystają z naszej checklisty – raportu z kontroli)

Posiadamy checklisty w formie fizycznej książki i dodatkowo w wersji online na www.domplaner.pl.

Więcej odnośnie planowania na checklistach : https://udanabudowa.pl/2022/02/01/checklista-zero-kosztow-dodatkowych-szczegolowy-plan-etapu

3. Sumienny kierownik budowy = dodatkowa gwarancja jakości

(Jesteśmy zdania) Żeby współpraca mogła przebiegać w pełni zaufania, kierownik powinien być niezależny – w końcu gramy do tej samej bramki. Jest takie ryzyko, że kierownik budowy po stronie wykonawcy (nawet, jeżeli na początku jest niezależny), później może „stracić czujność” lub „przymykać oko”… Warto pamiętać, że nawet najlepsza ekipa może popełnić błąd. W udanej budowie chodzi o to, żeby zauważać i eliminować błędy na bieżąco –  wtedy łatwo je naprawić. Błędy zauważone kilka etapów dalej są albo kosztowne, albo niemożliwe do poprawy.  

Więcej o tym na co warto zwracać uwagę przy wyborze i współpracy z kierownikiem budowy: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/rzetelny-kierownik-budowy/

4. Zaangażowany koordynator budowy = terminowość i przyjemny proces budowy

Warto poznać osobę która będzie zarządzała procesem budowy (bieżące kontakty z ekipami, kierownikiem budowy, ustalenia techniczne, zamawianie materiałów, etc.) – nie zawsze jest to właściciel firmy lub doradca, z którym podpisuje się umowę. Pamiętaj, że czeka Cię wiele rozmów i ustaleń z osobą, która zajmie się koordynacją budowy. Warto upewnić się, że będziecie dobrze się dogadywać.

Więcej o koordynatorze budowy w podcaście : https://udanabudowa.pl/film/1v2hp_-lk8s/

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!