Rzetelny kierownik budowy

Udostępnij

Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Nie możemy z niego zrezygnować, natomiast czasami ekipy proponują swojego kierownika. Nie zgadzaj się na to. 

Kierownik budowy powinien być niezależną osobą techniczną, która odbiera poszczególne etapy według projektu, norm oraz zasad budowlanych- jeżeli nie będzie Cię reprezentował, to czy masz pewność, że budowa przebiegnie uczciwie?

Dzięki zaangażowaniu  kierownika budowy można łatwo i szybko wyeliminować usterkę lub problem techniczny. Pamiętaj, że błędy mogą zdarzyć się nawet najlepszym.

Kierownik budowy może wstrzymać budowę w przypadku powstania zagrożenia oraz ma obowiązek zawiadomić o tym właściwy organ. 

Ważne jest to, żeby odbierać etapy w odpowiednim czasie. Zasugeruj swojemu kierownikowi minimalną liczbę odbiorów. W stanie deweloperskim jest to około 20 wizyt – nie zgadzaj się na tylko 5-6 wizyt w stanie surowym. Stan surowy jest kluczowy, natomiast w stanie deweloperskim również można popełnić błędy, które później trudno poprawić. 

Na co trzeba zwrócić uwagę rekrutując kierownika budowy?

  • Czy jest zaangażowany i czy z chęcią przeprowadzi min. 20 wizyt w przeciągu całej budowy 
  • Czy ma doświadczenie w kontroli domów jednorodzinnych (kierownicy działający na dużych budowach często nie mają wiedzy i doświadczenia w budowie domów jednorodzinnych. Ich doświadczenie z dużych inwestycji jest nieadekwatne lub po prostu nie znają się na budowie)
  • Sprawny kontakt i dyspozycyjność- zdarzają się sytuacje, że wykonawca, zgłaszając odbiór etapu (nawet z 2-3 dniowym wyprzedzeniem), nie zastaje na odbiorze kierownika budowy. Pewne etapy (na przykład umówione betonowania elementów żelbetonowych) trudno jest przełożyć na inny termin. Czy kierownik przewiduje zastępstwo pod swoją nieobecność lub inną formę skutecznego odbioru?
  • Zapoznanie kierownika z wykonawcą jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Ważne jest to, żeby strony realizacji budowy dobrze się dogadywały. Czasami warto jest wyjaśnić sobie pewne rzeczy na początku współpracy, a czasami warto jest do niej po prostu nie dopuścić. 

Co jeszcze może okazać się istotne współpracując z kierownikiem budowy:

  • Zgłoszenie budowy do nadzoru budowlanego przed rozpoczęciem prac (można zrobić to samemu, wypełniając zawiadomienie o rozpoczęciu budowy oraz załączając uprawnienia kierownika lub zlecić to kierownikowi) 
  • Prowadzenie dokumentacji – systematyczne wykonywanie wpisów do dziennika budowy
  • Rola prewencyjna- w kluczowych momentach budowy instruowanie wykonawcy, na co powinien zwrócić uwagę oraz osobisty nadzór jego prac
  • Rola egzekucyjna- zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad. Możliwość wstrzymania budowy
  • Protokolarne przejęcie terenu budowy od inwestora
  • Prawidłowe zabezpieczenie placu budowy
  • Umieszczenie tablicy informacyjnej
  • Skompletowanie dokumentacji powykonawczej oraz zgłoszenie budynku do użytkowania – podobnie, jak w przypadku zgłoszenia zamiaru budowy, można, a czasami nawet warto zlecić dokumentację odbiorową kierownikowi. Każdy z nas na pewno słyszał o pewnych “trudnościach” urzędowych – doświadczenie kierownika może okazać się kluczowe, żeby wprowadzić się w planowanym terminie 
  • Zmiany w dokumentacji projektowej, na podstawie której wznoszony jest budynek poprzez wnioskowanie do inwestora o zmiany w projekcie, jeżeli zwiększają one bezpieczeństwo realizacji robót budowlanych lub usprawnią proces budowy
Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!