Checklista – zero kosztów dodatkowych, szczegółowy plan etapu

Udostępnij

Jeżeli chcesz ustalić wszystkie szczegóły poszczególnych etapów i nie chcesz być zaskakiwany w trakcie realizacji, musisz mieć do tego narzędzia. Nie warto polegać wyłącznie na zaufaniu, że wykonawca o wszystkim powiedział, że jego oferta jest pełna, lub że nie posiada ukrytych kosztów dodatkowych.

Ze względu na brak spójnych standardów na rynku, wykonawcy najczęściej robią “po swojemu”. Oznacza to, że dowiadujemy się wiele rzeczy w trakcie realizacji – często za późno, żeby mieć czas na podjęcie przemyślanej decyzji. Budowa może być przyjemna i przewidywalna. Jednak, żeby tak było, musisz omówić wszystkie szczegóły na początku. Unikaj niedomówień, bo to właśnie one zamieniają budowę w przeżycie, które chcemy jak najszybciej zapomnieć. Jeżeli dysponujesz kompletnym planem działania, twoja współpraca z wykonawcą staje się nie tylko przewidywalna, ale również w pewnym sensie automatyczna. Kompletne ustalenia na początku zajmują dużo mniej czasu, niż ciągłe podejmowanie mniejszych decyzji w trakcie realizacji etapu. Każdy wie, co ma robić, każdy wie, na co się umówił, nie ma przeróbek i błędów, brak zbędnych dyskusji i przepychania się z wykonawcą. Problem jednak jest w tym, że trudno zaufać wykonawcy w kwestii dobrego planu. Dlaczego? Ponieważ wykonawcy słabo planują, nie wyciągają wniosków ze złych doświadczeń na budowie, nie usprawniają swojej pracy. Wiem to, ponieważ przez ostatnie 15 lat współpracowaliśmy z ponad 100 różnymi ekipami. Na początku ciężko było uwierzyć, że wyspecjalizowane ekipy nie spisują swoich doświadczeń w jakieś schematy ustaleń z klientami. Nie wyciągają wniosków ze złych doświadczeń, popełniają na kolejnej budowie te same błędy, doprowadzają do tych samym niedomówień. Często byli to uczciwi wykonawcy. Problem w tym, że polegali  tylko na swoim doświadczeniu, tym, co udało im się zapamiętać i przypomniało powiedzieć. Przez to notorycznie doprowadzali do niezgody i kłótni na budowie. Również na naszych…

W pewnym momencie przestaliśmy się łudzić, że są ekipy, które działają profesjonalnie, że będziemy mogli zaufać im w kwestii domówienia szczegółów współpracy. Stwierdziliśmy, że wystarczy nam współpraca z uczciwą ekipą, która wie, co robi (w sensie prawidłowego, zgodnego z normami wykonania swojej pracy) – kwestią planu musieliśmy zająć się osobiście. Jak pokrótce wyglądał proces tworzenia checklisty? Wszystkie złe doświadczenia, niedomówienia, problemy, koszty dodatkowe, z którymi musieliśmy się zmierzyć na budowie spisywaliśmy do listy usprawnień, a następnie przed rozpoczęciem kolejnej budowy aktualizowaliśmy checklistę o te usprawnienia. Wiedza i doświadczenie, które zebraliśmy, pozwoliło nam stworzyć kompletne listy ustaleń, dzięki którym nie musimy już polegać na wykonawcy w kwestii planu. Możemy ułatwić mu ten etap i zrobić to za niego. Wystarczą tylko jego dobre chęci. 

Co jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować dzięki naszym checklistom?

Niezbędne dane kontaktowe – z góry przewidujemy, jacy specjaliści będą nam potrzebni do realizacji danego etapu. Dzięki tej pozycji wystarczy uzupełnić wszystkie kontakty. Mając je w jednym miejscu, znacznie ułatwi nam to i przyśpieszy pracę. 

Zaplecze budowy  – to, co niezbędne, najczęściej ustalamy w pierwszym etapie budowy. Ale warto przejść te pozycje również z innymi ekipami, ponieważ może się zdarzyć, że ekipa murarzy nie będzie potrzebowała gniazda siłowego, a ekipa tynkarzy już tak. Lepiej wiedzieć to wcześniej przed wejściem ekipy na budowę. 

Ustalenia techniczne – warto jest przejrzeć projekt mając pod ręką pomocniczą listę punktów, które warto omówić. Pewne rzeczy w projekcie mogą być realizowane na kilka sposobów. Dzięki liście punktów do omówienia będziesz wiedzieć, o czym rozmawiać i o co pytać. Wykonawcy często robią “po swojemu”, nie konsultując tego z inwestorem czy kierownikiem budowy. Jeżeli wykonawca chce zrobić odstępstwo od projektu, dzięki naszej checkliście dowiesz się o tym i będziesz mieć na to wpływ.  

Najczęściej popełniane błędy – Pewne błędy “lubią się powtarzać”. Dla przykładu podczas robót fundamentowych jest to: wysokość ławy, punkt zero, izolacje. Warto sprawdzić i być pewnym odpowiedniego wykonania kluczowych elementów etapu. Błędy często dużo kosztują, a niektórych nie da się poprawić. 

Zależności pomiędzy realizowanym etapem, a kolejnymi. Budowa ma wiele zależności między etapami. Warto je przewidzieć i wykonać na początku, ponieważ przeróbki są często kosztowne i trudno jest znaleźć kogoś, kto będzie chciał je wykonać. Ekipy często nie dbają o to albo zapominają, że ich praca ma wpływ na kolejne etapy. Dzięki temu, że mamy wypisane te zależności, możemy wiele rzeczy przewidzieć wcześniej. 

Rozpoczynając plan i rozmowy z wykonawcą, zaczynamy od ogółu. Natomiast przed realizacją każdego z etapów, niezbędny jest ich szczegółowy plan. Jest to jeden z elementów udanej budowy (pozostałe to ekipa, koordynator budowy i kierownik budowy).

Niektóre zalety szczegółowego planowania:

  • Brak kosztów dodatkowych (wykonawcy często nadużywają niedomówiony zakres realizacji – w taki sposób najłatwiej generować dodatkowe koszty)
  • Oszczędności czasowe – wszystko zaplanowane hurtowo i na początku znacznie skraca czas na ciągłe dyskusje w trakcie realizacji 
  • Brak przeróbek i błędów wykonawczych – mając do dyspozycji szczegółowy plan, możesz wiele rzeczy przewidzieć, a tym samym zminimalizować błędy wykonawcy 
  • Brak niedomówień – to spokojna głowa i brak stresu na budowie. Standardem jest to, że wykonawcy nie potrafią planować. Mnóstwo pytań pojawia się na bieżąco, co często dezorganizuje codzienne obowiązki. Prawdą jest to, że większość rzeczy można przewidzieć. Wystarczy tylko dobry, kompletny plan.

Większość wykonawców realizuje  budowy “po swojemu” – jednak pamiętaj, że realizacja bez wcześniej przygotowanego planu niesie ze sobą wiele ryzyk. Nie musisz się na to godzić. Szczegółowy plan etapu jest niezbędnym elementem, jeżeli chcesz wykonać wiarygodny kosztorys bez kosztów dodatkowych w trakcie budowy. 

Jeżeli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia i nie popełniać kosztownych błędów zarejestruj się na www.domplaner.pl i ściągnij checklistę etapu, który zamierzasz realizować. 

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!