Jeżeli chcesz cieszyć się udaną budową, to jednym z jej elementów jest szczegółowy plan. Posiadamy sprawdzone checklisty, dzięki którym unikniesz nieprzewidzianych kosztów dodatkowych.
Ze względu na brak spójnych standardów na rynku, wykonawcy najczęściej robią “po swojemu”. Oznacza to, że dowiadujemy się wiele rzeczy w trakcie realizacji – często za późno, żeby mieć czas na podjęcie przemyślanej decyzji. Budowa może być przyjemna i przewidywalna. Jednak, żeby tak było, musisz omówić wszystkie szczegóły na początku. Unikaj niedomówień, bo to właśnie one zamieniają budowę w przeżycie, które chcemy jak najszybciej zapomnieć. Jeżeli dysponujesz kompletnym planem działania, twoja współpraca z wykonawcą staje się nie tylko przewidywalna, ale również w pewnym sensie automatyczna. Kompletne ustalenia na początku zajmują dużo mniej czasu, niż ciągłe podejmowanie decyzji w trakcie realizacji etapu. Każdy powinien wiedzieć, co ma robić i jest jasne, na co się umówiły strony. Dzięki temu minimalizujemy przeróbki i błędy oraz ograniczamy zbędne dyskusje co do zakresu współpracy.
Problem w tym, że trudno zaufać wykonawcy w kwestii dobrego planu. I to nie jest wyjątek, ale reguła… Przez ostatnie 15 lat współpracowaliśmy z ponad 300 różnymi ekipami i zawsze było tak samo. Z doświadczenia wiemy, że nie warto polegać tylko na umowie i zaufaniu, że wykonawca o wszystkim powiedział, że jego oferta jest pełna i nie posiada ukrytych kosztów dodatkowych.
Co jesteśmy w stanie przewidzieć i zaplanować dzięki naszym checklistom?
Niezbędne kontakty i zaplecze budowy – jesteśmy w stanie przewidzieć, jacy specjaliści będą nam potrzebni do realizacji danego etapu. Wystarczy uzupełnić wszystkie kontakty z listy – ułatwia to późniejszą organizację budowy. Co do zaplecza budowy, to najczęściej ustalamy wszystko na pierwszym etapie, ale warto omówić zaplecze również z kolejnymi ekipami (dla przykładu może się zdarzyć, że ekipa murarzy nie będzie potrzebowała gniazda siłowego, a ekipa tynkarzy już tak).
Ustalenia techniczne – przeglądając projekt dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę i co omówić. Pewne rzeczy w projekcie mogą być realizowane na kilka sposobów. Dzięki liście punktów do omówienia będziesz wiedzieć, o czym rozmawiać i o co pytać. Wykonawcy często robią “po swojemu”, nie konsultując tego z inwestorem, czy kierownikiem budowy. Jeżeli wykonawca chce zrobić odstępstwo od projektu, dzięki naszej checkliście dowiesz się o tym i będziesz mieć na to wpływ.
Potencjalne koszty dodatkowe – możesz omówić naszą listę i sprawdzić, co jest, a czego nie ma w zakresie wyceny. Czasami ułatwia to negocjacje z wykonawcą.
Zależności pomiędzy etapami i często popełniane błędy – Budowa ma wiele zależności między etapami. Warto przewidywać i wykonać pewne prace tak, żeby kolejne ekipy nie musiały robić przeróbek (przeróbki są często kosztowne i trudno jest znaleźć odpowiedzialnego – kogoś, kto będzie chciał je wykonać). Pewne błędy “lubią się powtarzać”, a większość z nich można przewidzieć na początku, do czego zachęcamy.
Niektóre zalety szczegółowego planowania:
- Brak nieprzewidzianych kosztów dodatkowych (wykonawcy często nadużywają niedomówień w zakresie realizacji – w taki sposób najłatwiej generować dodatkowe koszty)
- Oszczędności czasowe – wszystko zaplanowane hurtowo i na początku znacznie skraca czas na ciągłe dyskusje w trakcie realizacji
- Brak przeróbek i błędów wykonawczych – mając do dyspozycji szczegółowy plan, możesz wiele rzeczy przewidzieć, a tym samym zminimalizować błędy wykonawcy
- Brak niedomówień – to spokojna głowa i brak stresu na budowie. Standardem jest to, że wykonawcy nie potrafią planować. Mnóstwo pytań pojawia się na bieżąco, co często dezorganizuje codzienne obowiązki. Prawdą jest to, że większość rzeczy można przewidzieć. Wystarczy tylko dobry, kompletny plan.
Większość wykonawców realizuje budowy “po swojemu” – jednak pamiętaj, że realizacja bez wcześniej przygotowanego planu niesie ze sobą wiele ryzyk. Nie musisz się na to godzić. Szczegółowy plan etapu jest niezbędnym elementem, jeżeli chcesz wykonać wiarygodny kosztorys bez nieplanowanych kosztów dodatkowych w trakcie budowy.
Najczęściej planowane etapy:
- Fundament / płyta fundamentowa , prace ziemne
- Ściany nośne / stropy / ściany działowe i kominy
- Dach (jeden plan jeżeli jest 1 wykonawca od więźby dachowej i pokrycia dachowego)
- Okna
- Elewacja
- Instalacja elekryczna
- Instalacja hydrauliczna
- Posadzki
- Tynki
- Ocieplenie dachu / poddasza