4 filary udanej budowy

Udostępnij

Jeżeli chcesz cieszyć się udaną budową, każdy z poniższych obszarów jest równie ważny, a udana budowa składa się z ich połączenia:

1. Kosztorys (kontrola kosztów)

Wielu inwestorów zleca kalkulacje budowy domów tak zwanym Generalnym Wykonawcom. Ze względu na to, że większość wykonuje takie wyliczenia w oparciu o kalkulatory budowlane – nie jest to wiarygodna forma kosztorysów. Żeby wiarygodnie policzyć koszt budowy należy przeanalizować cały projekt, zlecając szczegółowe wyceny poszczególnych etapów.

Więcej odnośnie kosztorysów:  https://udanabudowa.pl/2022/02/01/kosztorys-szczegolowy-przedmiar-robot-realne-koszta-budowy

2. Ekipa (wykonanie)

Niezależnie od metody realizacji, warto dobrze sprawdzić generalnego wykonawcę lub poszczególne ekipy (w przypadku metody gospodarczej). Trudno o dobrą ekipę, dlatego kieruj się sprawdzoną zasadą, że polecenia są ważne, ale często zawodne. Dokładnie sprawdzaj ekipy. Pamiętaj o referencjach oraz wizytach na trwających budowach.  

Więcej odnośnie rekrutacji ekip:  https://udanabudowa.pl/2022/02/01/wybor-ekipy-polecenia-to-nie-wszystko

3. Plan i umowa (bezpieczeństwo i brak niedomówień)

Równie ważnym elementem każdej budowy jest szczegółowy plan. Jeżeli omówisz szczegóły każdego etapu przed jego realizacją, unikniesz wszelkich niedomówień i kosztów dodatkowych. W ten sposób oszczędzisz również dużo czasu i niepotrzebnych nerwów na budowie. Wszystko powinno być jasne od samego początku. W tym celu stworzyliśmy autorski system do planowania budowy www.domplaner.pl, który składa się z checklist każdego etapu. Checklisty mogą stanowić załącznik do umowy.

Więcej odnośnie planowania na checklistach : https://udanabudowa.pl/2022/02/01/checklista-zero-kosztow-dodatkowych-szczegolowy-plan-etapu

4. Kierownik budowy (kontrola budowy)

Pamiętaj – żeby współpraca mogła przebiegać w pełni zaufania, kierownik powinien być niezależny (z Twojego ramienia). Kierownik budowy po stronie wykonawcy, nawet, jeżeli na początku jest niezależny, później może „stracić czujność” lub „przymykać oko”. W udanej budowie chodzi o to, żeby zauważać i wyeliminować błędy na bieżąco –  wtedy łatwo je naprawić. Błędy zauważone kilka etapów dalej są albo kosztowne, albo niemożliwe do eliminacji.  Po drugie kierownik budowy zajmuje się kontrolą techniczną etapu (zgodność z projektem takich elementów jak zbrojenia, odchylenia od norm budowlanych, etc.) natomiast koordynator budowy zajmuje się organizacją oraz bezproblemowym przebiegiem budowy.

Więcej odnośnie kierownika budowy: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/rzetelny-kierownik-budowy/

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!