Planując po raz pierwszy budowę prawdopodobnie nie wiesz czego wymagać od ekipy i co sprawdzać. W takiej sytuacji większość inwestorów szuka zaufanej firmy z polecenia: znajomych, sąsiadów, architekta, kierownika budowy czy na forach budowlanych. W samych poleceniach nie ma oczywiście niczego złego ale … nie idź na skróty. Nie zapomnij sprawdzić dodatkowo takiej firmy. Zastanów się czy ekipa, która “sprawdziła się” u innych musi sprawdzić się u ciebie ? Czy masz takie same wymagania, styl współpracy i komunikacji jak inni ? Jeżeli ktoś będzie miał “interes” w poleceniu firmy to czy będzie obiektywny ?
Jeżeli zamierzasz świadomie wybrać firmę ( tak żeby nie mieć problemów w trakcie realizacji ) musisz włożyć w etap wyboru firmy, trochę wysiłku.
Minimum – twarde fakty:
- Opinie w Internecie. Jeżeli znajdziesz negatywne opinie, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Więcej o opiniach w Internecie znajdziesz w artykule uważaj na nieuczciwych wykonawców – praktyczne wskazówki
- Spotkanie na trwającej budowie (zwróć uwagę na estetykę prac, porządek oraz pracowników)
- Etapowe odbiory prac. Zapytaj, czy wykonawca praktykuje etapowe odbiory w obecności kierownika budowy. Czy nie będzie miał problemu jeżeli kierownik budowy będzie twoim przedstawicielem ? Czy zgodzi się z minimalną liczbą odbiorów, którą mu zaproponujesz ?
- Rozmowy z kilkoma Inwestorami, u których wykonywał prace budowlane ?
- Wąska specjalizacja (dobra ekipa, to wąsko wyspecjalizowana ekipa)
Plan działania, umowa . Dobry wykonawca ma plan, dobry wykonawca przewiduje i informuje na początku, co wchodzi, a co nie, w skład zakresu jego prac, a tym samym nie chce zaskakiwać Inwestora w trakcie budowy. Czasami wykonawca ma dobre intencje, ale po prostu nie umie planować, działa “na bieżąco” . Nie ma problemu w sytuacji, kiedy wykonawca nie potrafi, ale chciałby planować – możesz mu pomóc. Sprawdź jak to zrobić w kolejnym artykule checklista – szczegółowy plan etapu . Co w sytuacji, kiedy wykonawca nie chce planować tłumacząc to swoim wieloletnim doświadczeniem? Najlepiej nie podejmować z nim współpracy, ponieważ każdy etap budowy posiada, tak dużą liczbę szczegółów do ustalenia, że (bez względu na rodzaj i długość doświadczenia) nikt nie jest ich w stanie wszystkich spamiętać. Dla przykładu (żeby lepiej zobrazować) checklista stanu surowego zawiera 10 stron ustaleń. Czy istnieje wykonawca, który je wszystkie zapamięta ?
Zaufanie i przewidywalność:
Równie ważna jest tak zwana “chemia” pomiędzy tobą, a wykonawcą. Jeżeli masz problemy z dogadaniem się z nim już na początkowym etapie, później jest tylko gorzej. Zwróć uwagę na następujące elementy, które przydają się podczas współpracy:
- Sprawny kontakt (odpisuje na maile, oddzwania na telefony, jeżeli nie wywiązuje się z terminów albo obietnic, informuje o tym wcześniej)
- Szczere informacje i jasna komunikacja – ile budów wykonawca prowadzi jednocześnie, ile ma ekip? Czy może poinformować, jakie budowy będą realizowane jednocześnie z Twoją budową? Czy planując termin bierze pod uwagę sytuacje losowe, takie jak warunki pogodowe czy niedyspozycje pracowników? Zapytaj o to. Sprawdź jego reakcję. Uczciwy wykonawca nie będzie miał żadnych problemów, żeby o tym opowiedzieć. Rozsądny wykonawca dodatkowo powie Ci o zagrożeniach, jakie mogą się pojawić – nie będzie mówił tylko tego, co chcesz usłyszeć.
- Pokora i uczciwe intencje – nawet najlepszy plan może nawalić, najlepszy wykonawca może się pomylić, ale ten właściwy umie przyznać się do błędu i go naprawić. Dobrze mieć takiego wykonawcę, ale jeszcze lepiej mieć dobry i szczegółowy plan oraz dobrze omówiony zakres. Jeżeli posiadasz taki załącznik przed rozpoczęciem współpracy, wtedy możesz spać spokojnie. Możesz pomylić się co do osoby, z którą rozpocząłeś współpracę, ale posiadając jasną i szczegółową listę ustaleń nie będziesz płacić za niedomówienia. Dobra checklista omawia, co jest, czego nie ma w zakresie, a dodatkowo co potencjalnie może się wydarzyć. Więcej zobacz w artykule checklista
- Dbałość o szczegóły. Czy Twój wykonawca ma czas? Możesz to łatwo sprawdzić, obserwuj go. Czy chce czym prędzej podpisać umowę? Czy zależy mu na szczegółowym ustaleniu przebiegu współpracy przed jej rozpoczęciem? Jeżeli jest trudno uchwytny już na początku, to po podpisaniu umowy najczęściej zmienia się to na gorsze. Nie decyduj się na taką współpracę – stracisz dużo czasu i nerwów.
- Uczciwy właściciel. Dzięki temu współpracuje się znacznie łatwiej, a w sytuacjach spornych zawsze znajdziecie satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie. Więcej w artykule uczciwa ekipa.
Jeżeli chcesz sprawdzać ekipę jak profesjonaliści, zobacz kolejny artykuł jak zweryfikować wykonawcę – rekrutacja dla zaawansowanych