Wybór architekta – na co zwrócić uwagę

Udostępnij

W przypadku adaptacji projektu gotowego zwróć głównie uwagę na:

Jakie dany architekt ma opinie, czy działa sprawnie? Dobrze, jeśli podpiszesz z nim umowę z określeniem terminu złożenia projektu do pozwolenia na budowę- z pewnością rozwieje to twoje obawy. Jeżeli architekt nie będzie chciał podpisać umowy, co może być powodem jego niechęci? Zastanów się, czy warto rozpoczynać z nim współpracę? Umowa, to również kwestia odpowiedzialności za adaptację projektu do warunków gruntowych.

Jeśli zależy ci na czasie uzyskania pozwolenia na budowę, poszukaj lokalnego architekta, który ma doświadczenie w uzyskiwaniu pozwoleń w twoim starostwie. Zapytaj go o to. Zobacz, może posiada pewne znajomości, albo chociaż wie, jak rozmawiać z urzędnikami z tego urzędu i wie, na co głównie zwracają uwagę. Znajdź takiego architekta, który złoży za ciebie i najlepiej odbierze pozwolenie na budowę. Dogadaj się z nim na taki zakres, ponieważ przy składaniu projektu, „osoba w okienku” może mieć dodatkowe pytania, na które nie będziesz znać odpowiedzi lub możesz o czymś zapomnieć. Samodzielnie składając projekt zdejmujesz po części odpowiedzialność z architekta. A jeżeli nie masz doświadczenia w urzędach, a tym bardziej z dokumentacją projektową- nie wiesz, czego się spodziewać, nie będziesz wiedzieć też, jak rozmawiać i co odpowiedzieć. Raczej nie licz na przychylność urzędników- ci pomocni niestety występują w mniejszości. Pamiętaj, że do projektu urząd często składa uwagi. Jeżeli weźmiesz na siebie odpowiedzialność za składanie i odbiór projektu, zapewne czeka cię długa i wielokrotna droga “w tą i z powrotem” oraz zabawa w głuchy telefon pomiędzy urzędnikiem a architektem. Jeżeli twój architekt nie chce podjąć się złożenia i odbioru pozwolenia na budowę, możesz alternatywnie zgłosić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się załatwianiem formalności.

Jeżeli zależy ci na tym, żeby nie przepłacać na budowie, zapytaj architekta czy przejrzy projekt pod kątem konstrukcji. Niektórzy projektują “na wszelki wypadek”, zapytaj swojego architekta o jego podejście. Jeżeli nie masz zaufania do niego w tym zakresie, możesz też skonsultować tą kwestię ze swoim wykonawcą. Zobacz więcej w artykule na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu

Omów dokładnie zakres współpracy oraz niezbędne do pozwolenia dokumenty. Niestety planowanie, checklisty, przewidywanie zdarzeń, to słaba strona zarówno architektów, jak również innych wykonawców. Jeżeli chcesz mieć nad tym kontrolę, wiedzieć, na co się umawiasz, nie chcesz dopuścić do niedomówień i opóźnień, omów dokładnie wszystkie kwestie. Więcej szczegółów zobacz w kolejnym artykule zakres współpracy z architektem.

W przypadku projektu indywidualnego lub dużej ingerencji w projekt gotowy warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie, ponieważ wasza współpraca będzie dłuższa i będzie wymagała większego zaangażowania:

  • przejrzyj jego portfolio, każdy architekt ma swój styl – zobacz, czy trafia w twoje gusta
  • czy dobrze się dogadujecie
  • empatia i wczucie w twoje potrzeby – zobacz, czy architekt umie słuchać, czy może głównie chce zrealizować swoje wizje
  • czy jest dociekliwy, zadaje pytania i podsuwa dla ciebie najbardziej optymalne rozwiązania
Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!