Różnice pomiędzy budową metodą gospodarczą, a generalnym wykonawcą

Udostępnij

Metoda gospodarcza polega na tym, że należy samodzielnie “dogadać się” z ponad 10 ekipami (murarze, dekarze, okna, elektryk, hydraulik, elewacja, posadzki, tynki, poddasze, ogrodzenie, przyłącza, kostka brukowa).

Najczęściej materiały kupuje i kontroluje samodzielnie inwestor, ale czasami ekipa robi  pewnego rodzaju “ułatwienie” i liczy orientacyjnie materiały, a dodatkowo może samodzielnie je zamówić. Natomiast generalnie za wszystko odpowiada inwestor. 

Przy metodzie zleconej firma – tak zwany generalny wykonawca (GW), przejmuje obowiązki wynikające z zamawiania materiałów oraz organizowania ekip budowlanych. Co do zasady GW odpowiada wtedy za terminy, materiały (w tym ich uszkodzenie czy kradzieże) oraz za zależności między etapami. Dzięki temu nie musisz się martwić oraz wyjaśniać, kto zawinił na jakim etapie. Nie musisz rozstrzygać i słuchać wyjaśnień kolejnych ekip, że “to nie moja wina”, “kto Panu to tak spartaczył?”. Oczywiście sama nazwa i jedna umowa z GW nie gwarantuje spokojnej budowy i braku błędów czy problemów. Podobnie jak w przypadku metody gospodarczej inwestor powinien zadbać o kilka ważnych szczegółów, w tym: 

  • niezależnego kierownika budowy. W kolejnym artykule rzetelny kierownik budowy zobacz główne obowiązki kierownika budowy
  • odpowiednią umowę. W kolejnym artykule umowa z wykonawcą sprawdź najważniejsze cechy dobrej umowy 
  • szczegółowy plan etapu – ponieważ budowa składa się z wielu szczegółów, to łatwo o niedomówienia. Co i dlaczego warto szczegółowo planować- zobacz w kolejnym artykule szczegółowy plan etapu 
  • koordynator budowy – jeżeli zlecasz budowę generalnemu wykonawcy upewnij się, że do twojej budowy będzie przydzielony koordynator, który będzie miał czas i odpowiednio zaangażuje się w jej realizację. W przypadku metody gospodarczej sam będziesz koordynatorem swojej budowy. 

Na rynku istnieje również trzeci sposób budowy- możesz zlecić koordynację budowy firmie zewnętrznej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jakie są obowiązki koordynatora budowy, czym powinien się charakteryzować i w czym mógłby ci pomóc, zobacz kolejny artykuł sprawny koordynator budowy.

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!