Możemy wymienić kilka elementów, które mają wpływ na szybki termin lub opóźnienia w uzyskaniu pozwolenia na budowę:
- Warunki zabudowy / Plan miejscowy – to element, na który nie mamy wpływu. Jeżeli działka nie posiada planu miejscowego, musisz liczyć się z tym, że żeby uzyskać warunki zabudowy, potrzebujesz ok. 3 miesięcy dodatkowego czasu na ich uzyskanie przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę. Jeżeli zależy ci na czasie, a jesteś przed zakupem działki, zobacz, na co warto zwrócić uwagę w artykule co sprawdzić przed zakupem działki
- Melioracja – upewnij się, czy twoja działka nie jest zmeliorowana. Możesz to sprawdzić w urzędzie o nazwie Państwowe Gospodarstwo Wodne (Wody Polskie) lub może zrobić to za ciebie architekt. Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie ma kolizji drenażu z projektowanym domem. Jeżeli występuje kolizja, należy wykonać projekt przebudowy melioracji, a następnie wystąpić o pozwolenie wodnoprawne. To minimum 2 kolejne miesiące na dodatkowe procedury.
- Stanowiska archeologiczne – ich występowanie sprawdź w planie miejscowym lub w przypadku jego braku, w warunkach zabudowy. W przypadku występowania stanowiska na działce, prace projektowe i odkrywki opóźnią budowę o min. 2 miesiące, a jeżeli archeolog znajdzie zabytek, konserwator może zabezpieczyć budowę na następne 6 miesięcy.
- Niewłaściwy architekt – jeżeli nie masz jeszcze architekta, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze w artykule wybór architekta na co zwrócić uwagę . Przede wszystkim architekt może popełnić dużo błędów projektowych, przez co proces poprawek projektu znacznie się wydłuży. Zdarzają się przypadki, że inwestorzy muszą wybrać nowy projekt, ponieważ architekt niewłaściwie przeanalizował zapisy planu miejscowego lub warunków zabudowy. Druga sprawa dotyczy jego sprawności w załatwianiu niezbędnych dokumentów do pozwolenia na budowę. Architektom zdarza się nie sprawdzić, czy na działce jest melioracja lub archeologia. Jeżeli dowiesz się o tym dopiero w postanowieniu ze starostwa, to stracisz kilka miesięcy. Jeżeli zależy ci na czasie, warto upewnić się, jakie dokumenty będą wymagane do pozwolenia na budowę na twojej działce. Możesz sprawdzić architekta lub przejść z nim tą listę. Zaloguj się na www.domplaner.pl i pobierz checklistę formalności.
- Urzędy, a przede wszystkim wydział architektury w starostwie powiatowym (który odpowiada za wydanie pozwolenia na budowę)– są “bardziej przychylne” lub “mniej przychylne” urzędy, czasami nie mamy wpływu na pewne rzeczy, ale na wybór dobrego, lokalnego architekta już tak. Architekt, który zna starostwo, lepiej wie “jak się w nim poruszać”, wie też, na co bardziej zwracają uwagę urzędnicy rozpatrujący wnioski, zna się z nimi, a więc wie, jak rozmawiać- uwzględnij to w swoich poszukiwaniach.
Jeżeli chcesz sprawdzić, co musisz załatwić do uzyskania pozwolenia na budowę, zobacz artykuł zakres współpracy z architektem