Przez ostatnie 15 budowaliśmy wyłącznie domy wg projektów indywidualnych. Na rynku, nie ma jednolitych standardów przez co budowa domu jest trudnym zadaniem.
Ekipy budowalne nie umieją planować co w konsekwencji prowadzi to różnych problemów i kosztów dodatkowych. Usprawnienia, optymalizacja i standaryzacja procesów – jest tematem obcym wśród firm budowlanych. Rynek budowy domów w Polsce jest pełen absurdów, brak standardów, nieuczciwe ekipy, brak kontroli, planu i często podstawowej komunikacji. Nieplanowane koszty dodatkowe, błędy i inne problemy, przez które budowy metodą gospodarczą wychodzą często drożej niż z GW – to tylko krótkie streszczenie jak funkcjonuje rynek. O absurdach budowlanych można napisać całą książkę (więcej o powtarzalnych błędach i problemach można poczytać w artykule: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/absurdy-budowlane-jak-bedzie-pan-zadowolony-lista-powtarzalnych-problemow-na-budowie/). Jednak zdecydowałem się na wydanie poradnika z checklistami, w której krok po kroku, etap po etapie omawiamy wszystkie elementy budowy, które należy omówić z ekipą – tak, żeby o niczym nie zapomnieć, żeby nie dać się naciągnąć na koszty dodatkowe (które w trakcie realizacji kosztują „podwójnie”). Materiał na książkę zbierałem ponad 15 lat, realizując w tym czasie ponad 200 domów indywidualnych. Okazało się jednak, że wielu inwestorów nie ma czasu, żeby porządnie przeprowadzić swoją budowę. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować łatwiejsze rozwiązanie i tak powstał projekt domekonomiczny.pl
Idea była taka, żeby:
– stworzyć rozwiązanie kompleksowe – dla osób, które nie mają tyle czasu i wiedzy, żeby zrealizować samodzielnie swoją budowę
– zaprojektować dom tani w budowie i eksploatacji
– kompleksowo zbudować dom taniej niż by to zrobili sami metodą gospodarczą
A jednocześnie żeby cały ten proces był przyjemnym doświadczeniem
I żeby to osiągnąć stworzyliśmy 4 przemyślane, zoptymalizowane projekty (o powierzchni 55, 75, 105 i 135m2) pod kątem :
a. powierzchni i funkcjonalności (w ofercie mamy domy o powierzchni 55, 75, 105 i 135m2 – każdy z możliwością adaptacji poddasza czy też zmiany układu ścianek działowych. Więcej opcji: https://domekonomiczny.pl/dodatkoweopcje.pdf)
b. kosztów – 525 tyś. brutto do pełnego stanu deweloperskiego (komplet instalacji, ogrzewanie podłogowe oraz pomalowane ściany)
c. czasu realizacji – budowa w 90 dni w technologii tradycyjnej
Projekty naszych domów są zoptymalizowane pod kątem funkcjonalnym, ale również pod względem energooszczędności oraz kosztów budowy. Co nami kierowało przy projektowaniu, to możliwość budowy bezpiecznego, komfortowego domu o wysokiej jakości zachowując niskie koszty budowy i eksploatacji. Ale to nie wszystko… Cały proces budowy do stanu deweloperskiego zoptymalizowaliśmy z 10 do 6 ekip, a co za tym idzie znacznie skróciliśmy czas realizacji (stan deweloperski w 90 dni), a dzięki powtarzalności procesu praktycznie wyeliminowaliśmy błędy i niedomówienia na budowie.
Z drugiej strony, powtarzalności procesów sprzyja negocjacjom. Jeżeli ekipy dokładnie wiedzą co mają robić, budowa zajmuje mniej czasu. Krótszy czas realizacji to lepsze ceny. Podobnie jest z materiałami. Nie generujemy strat materiałowych ponieważ dokładnie wiemy ile materiałów zamawiać. Gotowe listy zakupowe to również brak niedomówień i eliminacja ewentualnych kradzieży.
Główne cechy naszych domów:
Domy parterowe – są wygodniejsze tańsze w budowie i eksploatacji.
– Budujemy na płycie fundamentowej, która ma w sobie wszystkie instalacje. To skraca czas realizacji ale również eliminuje potencjalne błędy.
– Ściany jednowarstwowe – dzięki czemu nie musimy kleić do elewacji styropianu lub wełny mineralnej. To skraca czas realizacji ale dodatkowo mineralny materiał jakim jest gazobeton marki Ytong sprawia, że ściana jest „oddychająca”. Z drugiej strony materiał jaki używamy na ściany jest idealnie równy, dzięki czemu nie musimy stosować tynków – które wydłużają proces budowy oraz nie zamykamy ścian na „oddychanie”.
– Zaletą domów parterowych jest to, że nie musimy robić stropu żelbetonowego, który odciąża konstrukcję domu, wydłuża czas realizacji oraz zwiększa koszty. W naszych domach zamawiamy gotowe wiązary dachowe, dzięki czemu minimalizujemy koszty oraz skracamy czas realizacji – zachowując jednocześnie najwyższą jakość budowy.
więcej w artykule:
Energooszczędność – Wykorzystujemy ciepłe materiały wysokiej jakości. W obliczu rosnących cen gazu oraz prądu, stawiamy na projekty zoptymalizowane pod względem energooszczędności. Płyta fundamentowa grzewcza (z ogrzewaniem podłogowym) jest u nas standardem. Dodatkowo rekomendujemy zastosowanie pompy ciepła oraz rekuperacji.
Technologia tradycyjna – Bezpieczeństwo i przewidywalność budowy to nasz priorytet, dlatego stosujemy:
– ciepłe i stabilne płyty fundamentowe (wodoszczelny, certyfikowany, tradycyjnie zbrojony beton)
https://udanabudowa.pl/2025/03/04/dlaczego-domy-na-plycie-fundamentowej-sa-bezpieczniejsze-od-tych-na-tradycyjnych-fundamentach/
– murowane, jednowarstwowe ściany z gazobetonu
– konstrukcja dachu z certyfikowanego drewna (wiązary dachowe)
Dzięki powyższym budowa staje się przewidywalna i bezpieczna. Ponadto, powtarzalność projektów pozwala nam je dopracować i wyeliminować błędy wykonawcze.