Chcę mieć pewność co do wykonawcy. Czy mogę ją realnie uzyskać ? Lista rzeczy do weryfikacji.

Udostępnij

Budowa domu to bardzo duży wydatek, często finansowany z kredytu, który zaciągany jest na długie lata. Co zrobić, żeby zrealizować cel,  nie dać się oszukać lub nie stracić oszczędności życia ?

Niestety na rynku istnieje wielu nieuczciwych wykonawców. Warto mieć tego świadomość i odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, że polecenia i zaufanie to nie wszystko ponieważ tego nie możemy wiarygodnie zweryfikować. Czasami magia marketingu i „sztuczki sprzedażowe” skłaniają inwestora do podpisania umowy z danym wykonawcą a rzeczywistość przychodzi podczas realizacji…

Na budowie mało jest rzeczy pewnych na 100%. Opierając się wyłącznie na poleceniach i zaufaniu możesz uzyskać co najwyżej 50% szans powodzenia inwestycji. Możesz zwiększyć szanse powodzenia budowy i zdobyć zaufanie do wykonawcy w oparciu o fakty a nie odczucia czy intuicję.  Są jednak pewna elementy, które możesz zweryfikować samemu:

  • Umowa: Wiarygodny wykonawca nie ma problemu z podpisaniem umowy, co więcej zależy mu na tym.
  • Zaliczki: Budowa surowego powinna być rozbita na min. 6 etapów. Stan deweloperski na min. 20 etapów. Jeżeli występuje zaliczkowanie nie powinno być większe niż 50% wartości danego etapu. Uważaj na płatności z góry, 1 lub 2 etapu stanu surowego, jednorazowe płatności powyżej 50 tyś. Zł.
  • Płatności: Jeżeli ktoś nie może przyjąć płatności na konto i wystawić FV to jaki jest tego powód ? Być może ścigający komornik ?
  • Koordynator budowy: Koniecznie zapoznaj się z osobą, która będzie zarządzać budową i z którą będziesz mieć kontakt podczas realizacji budowy. Zobacz jak dogadujesz się z tą osobą. Często rozmawiamy ze sprzedawcą lub właścicielem firmy, którzy później nie odpowiadają za przebieg budowy.
  • Kierownik budowy: Czy wykonawca chce wprowadzić swojego kierownika ? Uważaj !  W takim układzie występuje duże ryzyko „tuszowania” błędów wykonawczych. Wykonawca, który ma spójny cel z Twoim (udana budowa, bez problemów, późniejszych poprawek i napraw gwarancyjnych po zakończonej budowie), będzie widział korzyści w niezależnej kontroli jego ekip. Nawet najlepsza ekipa może się pomylić, a zaangażowany kierownik zauważy to w odpowiednim momencie.
  • OC: Czy wykonawca posiada ubezpieczenie swojej działalności. To często więcej znaczy niż kapitał zakładowy czy historia firmy. W razie problemów ubezpieczyciel będzie mógł pokryć powstałe straty.  
  • Planowanie i poziom szczegółowości: Na początku często nie jesteśmy w stanie porównać różnych ofert, sprawdzić co jest a czego nie ma w ofercie. Tym samym występuje duża niepewność co do ostatecznej ceny i nieplanowanych kosztów dodatkowych. Możesz to zweryfikować w prosty sposób. Zobacz jak dokładnie planuje wykonawca szczegóły. Czy przed rozpoczęciem etapu omawiacie wszystkie szczegóły czy będą one omawiane w trakcie budowy ? Zapytaj o to wykonawcę. Brak szczegółowego planu jest miejscem na niedomówienia oraz koszty dodatkowe. Uważaj na to ! W takich sytuacjach budowa wychodzi drożej niż początkowo zakładamy.
  • Lista rzeczy czego nie ma w ofercie: Szczegółowy plan powinien zawierać listę rzeczy, które wchodzą w wyceniony zakres. Dodatkowo powinien zawierać elementy, które nie zostały uwzględnione w zakresie wycenionych prac, oraz mogą się potencjalnie wydarzyć (jest to ważne ponieważ wykonawcy często doliczają koszty dodatkowe wykorzystując tego typu „niedomówienia”).  Bardzo prosto to zweryfikować. Zapytaj wykonawcę czy może przygotować dla Ciebie taką listę przed rozpoczęciem każdego etapu budowy. Jeżeli nie to albo nie potrafi planować (co nie wróży najlepiej) lub ma ukryte, złe intencje (co wróży jeszcze gorzej).
  • Organizacja budowy: Warto zwrócić uwagę na takie elementy czy wykonawca kupuje materiały atestowane i czy razem z fv zakupu odbiera te certyfikaty (do przekazania po zakończonej budowie), czy każdy etap podlega odbiorowi przez kierownika budowy. Pamiętaj, że jeżeli użyjesz odpowiednich materiałów a prace będą wykonane zgodnie z projektem i obowiązującymi normami – ryzyko napraw gwarancyjnych praktycznie nie istnieje.

Jeżeli chcesz mieć pewność i zapewnić sobie bezpieczeństwo budowy sprawdź powyższe elementy. Wybierz takiego wykonawcę, który spełnia wszystkie powyższe. To nie polecenia, referencje, ładne zdjęcia i marketing gwarantują udaną budowę – tylko weryfikacja istotnych elementów składowych każdej budowy.

Jeżeli chcesz dodatkowo sprawdzić czym charakteryzuje się uczciwa ekipa zobacz nasz kolejny artykuł:  https://udanabudowa.pl/2022/02/01/wybor-ekipy-polecenia-to-nie-wszystko/

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!