Na co zwrócić uwagę wybierając gotowy dom w stanie deweloperskim?

Udostępnij

Jest kilka rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem gotowego domu:

  1. Sprawdź zakres i porównaj ceny- nie ma jednolitej nomenklatury, jeżeli chodzi o zakres budowy. Dlatego, jeżeli chcesz porównać cenę, warto wiedzieć, co się porównuje.
    W stanie deweloperskim jest to najczęściej: a. dom z gotowym dachem i oknami, b. elewacja (ocieplenie i struktura na elewacji), c. instalacja elektryczna, d. instalacja hydrauliczna, e. posadzki, f. tynki, g. ocieplone poddasze
  2. Dopytaj, czy w zakresie sprzedawanego domu jest: a. podbitka dachowa, b. piec i grzejniki (ew. ogrzewanie podłogowe), c. rozdzielnia elektryczna, d. przyłącza mediów (jeżeli tak, to jakich), d. kostka brukowa na podjeździe, e. taras, f. ogrodzenie, g. balustrady na schodach wewnętrznych i balkonach (jeżeli występują), h. drzwi wewnętrzne. Zobacz pełen obraz budowy w artykule https://udanabudowa.pl/2022/02/01/pelen-obraz-budowy/

Jeżeli w zakresie kupowanego domu nie ma tych elementów, poproś o dodatkową wycenę.

  1. Lokalizacja: a. sprawdź plan miejscowy- czy w najbliższej okolicy nie planują uciążliwych usług?, b. wizja lokalna- dobrze jest osobiście sprawdzić sąsiedztwo. Zapytaj potencjalnych sąsiadów, jak się mieszka w tej okolicy i czy nie ma jakiś problemów (na przykład z podłączeniem do mediów, czy nie ma sporów sąsiedzkich, etc.)
  2. Sprawdź stan techniczny budynku- do tego celu możesz zatrudnić inspektora, który sprawdzi jakość wykonania, w szczególności fundamenty i wysokość posadowienia budynku, elewację, obróbki dachowe i balkonów. Dodatkowo możesz poprosić o certyfikaty kluczowych materiałów.
  3. Czy budynek jest lub będzie odebrany do użytkowania przez dewelopera? Jeżeli chcesz kredytować inwestycje, będzie to niezbędny dokument dla banku. Nawet jeżeli kupujesz nieruchomość za gotówkę, umów się z deweloperem, żeby odbiór był po jego stronie. Podczas czynności sprawdzających mogą wystąpić pewne nieścisłości i tym samym problemy z odbiorem budynku do użytkowania.
  4. Sprawdź dewelopera- sprawdź: a. opinie w internecie (w szczególności, jak deweloper rozwiązuje problemy, czy odsyła do prawników, czy stara się rozwiązywać problemy i kwestie gwarancyjne), b. jak długo działa na rynku, c. zapytaj o opinie sąsiadów, d. zapytaj o OC dewelopera, e. przekaż prawnikowi umowę sprzedaży- niech sprawdzi, czy nie ma w niej kruczków prawnych. Problem z zakupem gotowych domów jest taki, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić pewnych rzeczy (jak zostały wykonane). Dlatego warto upewnić się co do wiarygodności dewelopera (pytanie, jak zachowa się podczas zgłoszenia gwarancji? Czy będzie szukał wymówek, wyłączy telefon, czy zajmie się niezwłocznie zgłoszeniem?)
  5. Stan prawny nieruchomości- poproś o numer działki i KW. Sprawdzenie kwestii prawnych możesz zlecić prawnikowi lub notariuszowi.

Ponieważ jest wiele elementów wpływających na atrakcyjność nieruchomości, wybór najlepszej oferty nie jest taki oczywisty. Cena i stan techniczny to nie wszystko. Subiektywne kryteria oceny, takie jak: dobra komunikacja (sklepy, centrum miasta, szkoły, stacja PKP), wielkość działki, atrakcyjne otoczenie (las, woda, zadbane sąsiedztwo), zamieszkanie w bliskim sąsiedztwie rodziny/przyjaciół, możliwość późniejszej sprzedaży (dobra komunikacja, PKP, bliskość miasta, sklepów, szkół, itp.- takie nieruchomości nie tracą na wartości), czy odpowiedni układ domu są również niezwykle istotne. Decyzja o zakupie domu nie powinna być pochopna. Warto poświęcić niezbędny czas na sprawdzenie wszystkich kluczowych elementów.

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!