Zalecenia po zakończeniu budowy

Udostępnij

Warto zadbać o kilka elementów po zakończeniu budowy i w trakcie zamieszkania. Oto niektóre z nich:

  • W okresie całego roku należy odpowiednio wietrzyć pomieszczenia, drożne kanały wentylacji grawitacyjnej i rozszczelnione okna/ nawiewniki okienne  (w szczególności w miejscach,  gdzie tworzy się najwięcej pary wodnej, tj. kuchnia, łazienki, pralnia, suszarnia). W przypadku złej wentylacji na oknach będzie zbierała się para wodna i skraplała woda. Woda może wykraplać się również na ścianach i suficie. Nie będziemy mieli tego problemu w przypadku wentylacji mechanicznej. 
  • Odwodnienie budynku –  stosuje się głównie na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, terenach podmokłych i  zalewowych. 
  • Obsypanie gruntem fundamentów, opaska wokół fundamentu lub wykonanie kostki brukowej powinno być wykonane poniżej drugiej izolacji poziomej (tej izolacji pomiędzy ścianą fundamentową, a ścianami parteru). Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w  przypadku, kiedy woda przedostanie się powyżej tej izolacji, będziemy mieli problem z wykwitami wilgoci, podciąganiem kapilarnym i pleśnią na ścianach parteru i wewnątrz domu. 
  • Wzmożone wietrzenie oraz grzanie budynku w pierwszych miesiącach po wybudowaniu domu. Chodzi o pozbycie się wilgoci technologicznej, która często nie ma możliwości odparowania ze względu na krótki czas budowy i krótkie przerwy technologiczne. 
  • Sprawdzanie sygnałów awarii. Nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów. Nawet przy niewielkiej  awarii warto zapytać o nią firmę wykonawczą, ekipę  lub kierownika budowy. Czasami pozornie mała rzecz może być objawem większej awarii lub jej początkiem. Łatwiej i mniej inwazyjnie będzie naprawić awarię na jej początku. 
  • Nie ingerujemy w elementy konstrukcyjne budynku bez zgody i dokumentacji zamiennej od konstruktora budynku. 
  • Podczas prac wykończeniowych, należy upewnić się, czy okna zamontowane są z tak zwanymi ciepłymi parapetami. Jeżeli nie,  należy uzupełnić pianę montażową pod oknami. Brak ciągłości izolacji będzie objawiać się “wianiem” spod okien, przemarzaniem i być może zawilgoceniem związanym ze skraplaniem się pary wodnej. 

Jeżeli nie chcesz dopuścić do awarii lub kosztownych napraw, zleć lub wykonaj samodzielnie następujące kontrole (przynajmniej raz w roku):

  • Orynnowanie:  najlepiej jesienią należy sprawdzić drożność rynien. Nieczyszczone rynny mogą być powodem trwałych uszkodzeń elementów orynnowania, co może powodować zamakanie elewacji oraz murów. 
  • Pokrycie dachu: sprawdź obróbki kominowe, czy nie są “poluzowane” albo czy nie wykruszył się silikon. W przypadku występowania lukarn,  zlewów dachowych, okien dachowych czy dachów płaskich warto je również skontrolować. 
  • Kominki wentylacyjne oraz niżej idące rur spiro: sprawdź, czy nie poluzowały się połączenia rury spiro z kominkiem wentylacyjnym (o ile występuje). To dość częsty przypadek, kiedy rura spiro obluzowuje się i spada z kominka wentylacyjnego. Konsekwencją tego będzie skraplająca się woda w warstwie poddasza i zamakanie izolacji cieplnej lub płyt k-g  (najlepiej sprawdzać poddasze podczas opadów deszczu oraz w okresie zimowym).
  • Parapety zewnętrzne: aby parapety były szczelne, zaleca się ich silikonowanie. Chodzi o styk okna i elewacji z parapetem. Warto przeglądać te połączenia, ponieważ silikon czasami się odkleja, a po dłuższym czasie kruszy się lub utylizuje. 
  • Elewacja: odbarwianie się koloru elewacji jest naturalnym procesem. Żeby cieszyć się estetycznym wyglądem domu, co kilka lat można  pomalować strukturę elewacji. W przypadku uszkodzeń mechanicznych, należy je uzupełnić po to, aby uszkodzenia nie postępowały w głębsze warstwy elewacji lub ścian.

Dodatkowo prawo budowlane określa obowiązki właścicieli budynków jednorodzinnych w zakresie przeprowadzania kontroli stanu technicznego domu,  instalacji gazowej oraz przewodów kominowych. 

Co najmniej raz w roku:

  • Sprawdzenie stanu technicznego instalacji gazowej,instalacji C.O., ciepłej wody użytkowej, i instalacji kanalizacyjnej.
  • Sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych.
  • Sprawdzenie stanu technicznego  balustrad, loggii i balkonów, urządzeń zamocowanych do ścian i dachu

Co najmniej raz na 5 lat:

  • Przegląd instalacji elektrycznej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu,   zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
  • Sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania instalacji odgromowej (jeżeli występuje). 
  • Sprawdzenie stanu technicznego kotłów (z uwzględnieniem efektywności energetycznej oraz stosunku do potrzeb użytkowych) węglowych i olejowych o efektywnej nominalnej wydajności od 20 do 100 kW oraz wszystkich gazowych.

Jednorazowa kontrola (po 15 latach licząc od daty zamieszczonej na tabliczce znamionowej kotła) instalacji grzewczej z kotłem o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW, obejmująca ocenę efektywności energetycznej i doboru wielkości kotła, ocenę parametrów instalacji oraz dostosowania do funkcji, jaką ma ona spełniać.

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!