Jak nie dać się okraść na budowie ?

Udostępnij

Kilka praktycznych wskazówek:

  • Wykonaj niezależny, dokładny kosztorys. Jeżeli dogadujesz budowę “z materiałem”, wtedy nie masz ryzyka kradzieży ponieważ to wykonawca odpowiada za materiał.  Natomiast jeżeli  samodzielnie zajmiesz się zakupem materiałów, musisz dokładnie wiedzieć, ile ich potrzebujesz przed ich zamówieniem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak je kontrolować, możesz przekazać listę niezbędnych materiałów hurtowni lub wykonawcy do weryfikacji.  Nie warto ufać wykonawcy w tym zakresie.  Przygotowanie kompletnego kosztorysu, to niewielki wydatek w stosunku do korzyści z niego wynikających. Tylko pamiętaj przy zlecaniu kosztorysu, że wykonawcy domów jednorodzinnych nie pracują na KNR-ach. Dlatego przed tym, jak go zlecisz, upewnij się, że będzie on przygotowany w oparciu o jednostki rozliczeniowe dla domów jednorodzinnych. Więcej o szczegółowych kosztorysach zobacz w artykule kosztorys szczegółowy, przedmiar robót  – realne koszta budowy
  • Przekaż listę zakupów do hurtowni lub samodzielnie zamawiaj materiały w oparciu o wcześniej przygotowany kosztorys. Pamiętaj, żeby nie otwierać otwartego rachunku wykonawcy. Nie każda ekipa jest nieuczciwa, natomiast skala kradzieży i zamawiania materiałów na inne budowy (na otwartym rachunku inwestora) jest tak duża, że odradzam zaufanie w tym zakresie. Jeżeli ograniczysz zakupy do wysokości kosztorysu, masz realny wpływ na koszt budowy. Po fakcie trudno jest udowodnić kradzież i przypisać ją konkretnej osobie. Jeżeli wyjdzie to w trakcie budowy, to często masz związane ręce, ponieważ możesz mieć obawy, że wykonawca nie dokończy rozpoczętego etapu. Z tych powodów zapobiegliwość sprawdza się najlepiej. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, zleć budowę z materiałem lub zatrudnij koordynatora budowy.
  • Nie umawiaj kilku ekip jednocześnie. Unikaj sytuacji, kiedy jednocześnie na budowie  masz dwie lub więcej ekip (w szczególności takich, które się nie znają). Po pierwsze-  jeżeli coś zginie, nie znajdziesz winnego (chyba, że masz monitoring). Po drugie- jeśli coś ulegnie zniszczeniu, ekipy będą miały łatwą wymówkę, że to nie one. 
  • Nie zamawiaj materiałów “na zapas”. Większość materiałów może być zamawiana na bieżąco. Jeżeli obawiasz się  wzrostu cen, spróbuj dogadać się z hurtownią, żeby magazynowała niezbędny towar u siebie. 
  • Zrób ogrodzenie i zamontuj monitoring, jeżeli nie masz “dobrego sąsiada”, a okolica jest niepewna. Rozważ zabezpieczenie placu budowy. Na rynku istnieje dużo mobilnych rozwiązań. Na tym etapie możesz również dogadać się z lokalną firmą, która zajmuje się ochroną domów. To zbyt duży koszt? Możesz zamontować sztuczne kamery- to żaden wydatek, a nie są do rozpoznania przez osoby z zewnątrz. 
Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!