W artykule wybór architekta – na co zwrócić uwagę opisałem ważne kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego architekta. Poniżej najczęściej wymagane dokumenty, które mogą okazać się niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę:
- Badania geotechniczne – analiza i dostosowanie projektu do warunków gruntowych
- Mapa dc projektowych
- Plan miejscowy lub warunki zabudowy
- Wypis z rejestru gruntów
- Wyłączenie z produkcji rolnej
- Pozwolenie wodnoprawne (opcjonalnie)
- Badania archeologiczne (opcjonalnie)
Jeżeli nie lubisz niedomówień i nie chcesz dopuścić do opóźnień wynikający z przeoczenia niezbędnych dokumentów, warto szczegółowo omówić zakres współpracy. Upewnij się, że architekt o niczym nie zapomniał.
Pamiętaj, że po uzyskaniu pozwolenia na budowę, musisz zakupić i zarejestrować dziennik budowy (w starostwie powiatowym). Ustal to w zakresie z architektem lub kierownikiem budowy (możesz udzielić im pełnomocnictwa) lub zrób samodzielnie, tylko pamiętaj, że rejestracja dziennika budowy nie jest automatyczna razem z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W urzędzie mogą ci o tym nie powiedzieć, a więc jeżeli nie chcesz jeździć dwa razy, załatw to przy okazji odbioru pozwolenia lub zgłoszenia budowy do PINB-u.
Jeżeli zamierzasz samodzielnie zająć się formalnościami lub potrzebujesz bardziej szczegółowego wsparcia zaloguj się na www.domplaner.pl i pobierz checklistę formalności. Dzięki niej szczegółowo omówisz zakres współpracy z architektem, przewidzisz terminowe zależności między dokumentami i dowiesz się co i jak załatwić do pozwolenia na budowę.