Wprowadzenie do formalności – zobacz, co cię czeka

Udostępnij

Niektórzy mówią, że to jeden z najtrudniejszym etapów budowy. Niejasność przepisów budowlanych oraz swoboda w ich interpretowaniu przez urzędników często wydłuża cały proces budowy. Niestety nie ma jednolitych standardów załatwiania spraw w urzędzie. Podejście między urzędami znacznie się różni, w tym czas oczekiwania na rozpatrywanie złożonych wniosków. Co więcej, załatwianie spraw w urzędzie często różni się w zależności od tego, komu przydzielą naszą sprawę. Dlatego właściwe podejście do urzędnika, a czasami znajomości (na przykład przez lokalnego architekta lub osobę, która zajmuje się profesjonalnie załatwieniem spraw urzędowych) przydają się, jeżeli zależy nam na szybkim rozpatrzeniu sprawy

Zasadniczo mamy dwa sposoby na załatwienie formalności:

  • Samodzielna organizacja niezbędnych dokumentów i decyzji
  • Zlecenie tego procesu firmie, która profesjonalnie zajmuje się kwestią formalności

Jeżeli zamierzasz zorganizować niezbędne pozwolenia samodzielnie, zaloguj się na www.domplaner.pl i pobierz checklistę formalności. Dzięki niej sprawdzisz, jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania wymaganych zezwoleń. Dodatkowo znajdziesz pomocne podpowiedzi, jak załatwić daną sprawę w urzędzie.

Jeżeli nie chcesz zajmować się tym samodzielnie, możesz zlecić to firmie, która zrobi to za ciebie. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w załatwianiu formalności, a czasami za dodatkową opłatą możesz dogadać się ze swoim architektem. Orientacyjny koszt uzyskania wszystkich dokumentów wraz ze złożeniem i uzyskaniem pozwolenia na budowę waha się pomiędzy 2 a 4 tyś. zł (plus opłaty urzędowe, w tym mapa dc projektowych oraz pozwolenie wodnoprawne – jeżeli dotyczy). Cena zależy od zakresu współpracy oraz urzędu, którego dotyczy pozwolenie. Pamiętaj jednak, że niezależnie, czy sam organizujesz dokumentację czy zamierzasz to zlecić – warto znać i rozumieć zakres zlecenia lub mieć kompletną listę spraw do załatwienia. Jeżeli będziesz działać samodzielnie (a nie masz dobrego planu lub doświadczenia) czekają cię wielokrotne wizyty w urzędach w tej samej sprawie. Urzędy działają podobnie jak wykonawcy- bez planu i procedury, a więc jeżeli zależy ci na czasie, dobrze mieć swoje wskazówki. Natomiast, jeżeli zamierzasz zlecić kwestie formalności firmie zewnętrznej, dobrze mieć listę spraw do załatwienia jako załącznik do umowy lub listę ustaleń w postaci załącznika wysłanego drogą mailową. Pamiętaj, że jeżeli zależy ci na czasie, potrzebujesz dobrego planu niezależnie od tego czy działasz samodzielnie czy zlecasz formalności firmie zewnętrznej.

Co najczęściej należy zorganizować przed rozpoczęciem budowy:

1.Pozwolenie na budowę – więcej szczegółów w kolejnym artykule

  • projekt
  • mapa dc projektowych
  • plan miejscowy / warunki zabudowy
  • wyłączenie z produkcji rolnej (jeżeli dotyczy)
  • pozwolenie wodnoprawne (jeżeli dotyczy)

2. Przyłącza mediów – więcej szczegółów w kolejnym artykule

  • Przyłącze prądu (czas oczekiwania do 18 miesięcy)
  • Przyłącze gazu (czas oczekiwania do 18 miesięcy)
  • Przyłącze wody i kanalizacji (czas wykonania projektu + ok. 1 miesiąc w MPWiK)
Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!