Planujesz budowę metodą gospodarczą? A może zamierzasz zlecić koordynację prac? Kto będzie odbierał etapy i zajmie się kontrolą jakości? Kto będzie rekrutował ekipy i nadzorował terminy? Kto zajmie się zakupem materiałów? Zaplanuj i rozdysponuj zadania. Sprawdź, z jakimi zadaniami musi się zmierzyć osoba, która buduje dom. Zdecyduj, jakie zadania zrealizujesz samodzielnie, a do których zatrudnisz specjalistów.
Zacznijmy od definicji. Jakie mamy możliwe sposoby realizacji budowy?
Budowa metodą gospodarczą. Ty jako inwestor zarządzasz całą budową: rekrutujesz ekipy (ponad 10 ekip), kupujesz materiały, planujesz terminy, podpisujesz umowy, rozliczasz, a w konsekwencji odpowiadasz za cały przebieg budowy. Jeżeli nie masz wcześniejszego doświadczenia, ma to swoje zagrożenia. Sprawdź, jakie w artykule ryzyka metody gospodarczej, braku planu i współpracy z niewłaściwymi wykonawcami.
Budowa z koordynatorem budowy. Koordynator robi prawie wszystko za ciebie. Ty jako inwestor musisz zaakceptować przygotowane przez koordynatora oferty, podpisać umowy oraz dokonać płatności. Po drodze będą też różne decyzje do podjęcia (ale one są zawsze). Będzie ci łatwiej, ponieważ koordynator ma doświadczenie, dzięki któremu będziesz wybierać spośród sprawdzonych opcji. Można powiedzieć, że koordynator to osoba, która doradza i zarządza budową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł sprawny koordynator budowy
Budowa z generalnym wykonawcą. Jakie są różnice pomiędzy tą metodą, a budową z koordynatorem? Są dwie zasadnicze. Z generalnym wykonawcą:
- Plus – Zamiast kilku umów (przygotowanych przez koordynatora) podpisujesz jedną.
- Minus – Musisz zapłacić dodatkową marżę, która uwzględni ryzyko zmiany cen materiałów. W zależności od wykonawcy może to być nawet 15 – 20 % wartości całej budowy
Kierownik budowy. Niezależnie od metody realizacji potrzebujesz go zatrudnić. Będzie on kontrolował jakość prac i zgodność z projektem na poszczególnych etapach realizacji Czym dokładnie zajmuje się kierownik budowy zobacz w artykule rzetelny kierownik budowy
Ekipy budowlane. Bez nich się nie obędzie. Wybierając metodę gospodarczą samodzielnie je rekrutujesz i nimi zarządzasz; w metodzie z koordynatorem lub generalnym wykonawcą zrobią to za ciebie.
Koordynator budowy. Niezależnie od metody realizacji budowy ktoś musi być jej koordynatorem. W przypadku metody gospodarczej będziesz nim ty. W przypadku generalnego wykonawstwa będzie to oddelegowany w tym celu pracownik. W przypadku budowy z koordynatorem, będzie on odpowiedzialny za prowadzenie całej budowy.