Kolejność robót i zagrożenia zmian ich kolejności

Udostępnij

Kolejność niektórych etapów może różnić się w zależności od wykonawcy, uwarunkowań pogodowych lub dostępności ekip. Poniżej najczęściej praktykowany wariant prowadzonych prac. Sprawdź zagrożenia oraz zobacz, jak można uniknąć awarii i uszkodzeń. 

  1. Stan surowy otwarty- prace murarskie. W trakcie tego etapu niezbędne będzie wykonanie kanalizacji podposadzkowej oraz niezbędnych przepustów do wody, prądu i kanalizacji, ew. pompy ciepła i gruntowego wymiennika ciepła (przed zalaniem chudego betonu, tzw.:”chudziaka”)
  2. Pokrycie dachowe
  3. Okna, drzwi i brama garażowa. Czasami, aby uniknąć uszkodzeń, można zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe (np.deskami lub folią) i rozpocząć prace instalacyjne, posadzki, tynki, jak również elewację (oczywiście do momentu montażu okien i drzwi bez możliwości obróbki otworów wewnątrz i zewnątrz). Mamy wtedy dużo mniejsze ryzyko uszkodzeń, natomiast trzeba liczyć się z większymi kosztami ekip, które będę musiały wrócić lub wykonać od początku te obróbki. Istnieje ogólna niechęć ekip do małych robót. Mówi się “czym mniejsza robota, tym większy problem”. Czasami montowane są okna i drzwi, natomiast zabezpieczana jest sama brama garażowa. Robi się to w celu zabezpieczenia prowadnic bramy garażowej przed zachlapaniami tynku – przy zachlapanych prowadnicach tracimy gwarancję na bramę garażową (natomiast nadal zostaje nam kwestia obróbki bramy garażowej po jej montażu). Alternatywnie można próbować dogadać się z ekipą tynkarzy, żeby wytynkowali same glify bramy garażowej oraz sufit przed jej montażem. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie zamontować bramę garażową razem ze stolarką okienną i drzwiami. 
  4. Elektryka – prace elektryczne kończymy na tym etapie puszkami bez montażu rozdzielni elektrycznej. Czasami inwestorzy decydują się na zmianę kolejności robót i przed tynkami wykonują również prace hydrauliczne. Jest to jednak ryzykowna kolejność ponieważ istnieje spore ryzyko uszkodzenia rur przez tynkarzy. 
  5. Tynki – na tym etapie można rozpocząć prace hydrauliczne, natomiast wcześniejsze  wykonanie tynków w pewnym sensie zabezpieczy nam instalację elektryczną. Powinniśmy minimalizować ryzyko uszkodzenia instalacji przez kolejne ekipy. Dlatego nie dopuszczaj do tego, żeby z “odkrytymi” instalacjami miała kontakt więcej niż jedna (kolejna) ekipa. W razie awarii nie znajdziesz winnego, który spowodował uszkodzenia. O ile uszkodzenia elektryki są względnie łatwe do naprawy, o tyle uszkodzenie lub naruszenie hydrauliki może wyjść po kilku latach (w wykończonym już domu).  Rada: Przed położeniem tynków można poprosić hydraulika o wykonanie samych pionów kanalizacyjnych (w tym przypadku nie będzie ryzyka uszkodzeń).
  6. Hydraulika – jeżeli po instalacji elektrycznej wykonamy tynki, wtedy w kolejności niezbędne będzie wykonanie instalacji hydraulicznej (bez pieca i grzejników na tym etapie). Po skończeniu prac hydraulik wykonuje próbę ciśnieniową. 
  7. Posadzki – możliwe do wylania po wykonaniu instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Na tym etapie mamy zabezpieczoną instalację elektryczną i hydrauliczną. Po wykonaniu posadzki ponownie wykonaj próbę ciśnieniową. 
  8. Ocieplenie poddasza- w momencie, kiedy prace mokre (posadzki i tynki) będą już suche, możemy zabrać się za ocieplenie poddasza i montaż płyt k-g. 
  9. Elewacja- to etap, który możemy już rozpocząć po wstawieniu stolarki okiennej i drzwiowej (a nawet wcześniej po wykonaniu pokrycia dachowego, o ile będziemy zabezpieczać otwory celem późniejszego wstawienia okien i drzwi).
  10. Podbitka dachowa- można ją wykonać przed lub po położeniu struktury na elewacji (zależy od staranności pracy i zabezpieczeniu jej przez ekipę, która wykona podbitkę).
  11. Przyłącza mediów- można wykonać je wcześniej. Nawet po wybudowaniu stanu surowego. Natomiast bezpieczniej będzie najpierw zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe.
  12. Ogrodzenie- montaż ogrodzenia można zamienić kolejnością z kostką brukową. Bezpieczniej jednak będzie wykonać najpierw ogrodzenie i dostosować do niego wysokość z kostki.
  13. Kostka brukowa.
  14. Opcjonalne etapy:  
  • rekuperacja – przed posadzkami
  • rolety- przed elewacją 
Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!