Jak zweryfikować wykonawcę – rekrutacja dla zaawansowanych

Udostępnij

Wybór uczciwego wykonawcy, który będzie godny zaufania, to bardzo ważny element budowy. W przypadku “dużego” wykonawcy (np. zarządzającego kilkoma ekipami budowlanymi) będzie trudniej to sprawdzić. Nie daj się zwieść, że jeżeli ma się dużo budów i współpracuje z wieloma ekipami, to łatwiej jest zaplanować, szybciej reagować i prowadzić budowy.

Wiele jednocześnie prowadzonych budów, to dużo problemów, brak koordynacji prac, duża rotacja ekip, przypadkowość i często brak kontroli. Wiem to z doświadczenia swojego oraz innych wykonawców (przy prowadzeniu 15 budów jednocześnie straciłem nad nimi kontrolę, a wtedy problemy mnożą się wykładniczo). Pamiętaj, że mówimy o branży budowlanej i współpracy z ekipami budowlanymi. Jeżeli decydujesz się na rekrutację dużej firmy, nie zapomnij, żeby dowiedzieć się, czy masz wpływ na wybór ekip, a w szczególności jak długie doświadczenie ma wykonawca we współpracy z nimi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, o co zadbać we współpracy z generalnym wykonawcą, zobacz artykuł różnice pomiędzy budową metodą gospodarczą a generalnym wykonawcą .

Skupmy się jednak na przypadku mniejszych, bardziej przewidywalnych wykonawców. W artykule wybór ekipy – polecenia to nie wszystko opisałem podstawy. Rekrutacja szczegółowa wymaga więcej wysiłku. Warto skupić się na większej ilości szczegółów, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nazywam to rekrutacją dla zaawansowanych:

  • Poznaj lepiej właściciela firmy budowlanej- kim jest? Czy nie ma problemu, żeby zaprosić cię do siebie? Takie szczegóły dużo mówią o ludziach. Jeżeli widzisz pewien opór, to z czego może to wynikać? Jeżeli poznasz właściciela osobiście, zobaczysz, jakimi wartościami się kieruje. Czy są to uczciwe zasady? Jest duża zależność pomiędzy tymi cechami, a prowadzeniem firmy. To właściciel tworzy firmę i zasady w niej panujące, a przede wszystkim stara się dobierać ludzi podobnych do siebie. A więc jeśli dobrze poznasz właściciela, masz w skrócie obraz całej jego firmy. 
  • Sprawdź, jak podchodzi do kwestii umowy. Czy zgodzi się na twój wzór umowy? Jeżeli tak, to czy w ogóle ją przeczyta? Spotkałem wiele ekip, które nie czytały umowy przed jej podpisaniem. Po prostu nie dbały o to, co podpisują. Nie jest to dobra informacja. Istnieje pewna zależność…Jeżeli ktoś nie dba o to, co podpisuje, to się nie boi lub nie ma nic do stracenia- to zła informacja. Jeżeli przytrafi ci się zuchwały wykonawca, to w sytuacji spornej nie będzie przejmował się twoimi argumentami i faktami. Uwierz mi, spotkałem wielu takich. Inwestorowi najczęściej “nie opłaca się”, “nie ma czasu” lub nie wierzy, że wygra w sądzie z wykonawcą, dlatego najczęściej odpuszcza. Wykonawca, który przejmuje się już na etapie podpisania umowy, dobrze “wróży” w sytuacji, kiedy dojdzie do nieporozumień lub popełni błąd. 
  • Wizyta na budowie. Oprócz panującego porządku i estetyki prac przyjrzyj się pracownikom. Czy są według ciebie godni zaufania? Przyjrzyj się też, czy nie znajdziesz butelek po alkoholu?
  • Spotkaj się na budowie z inwestorami (min. 2-3 budowy), którzy skończyli już współpracę z danym wykonawcą. Czy chętnie będą chcieli się spotkać? Pamiętaj, że referencje pisemne, a nawet telefoniczne dużo łatwiej jest zmyślić. 
  • Zapoznaj kierownika budowy z wykonawcą przed rozpoczęciem współpracy. Może kierownik pomoże ci zauważyć pewne szczegóły na budowie wykonawcy? Łatwiej też zweryfikuje jego kompetencje. Co dwie głowy, to nie jedna. 

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!