Budowa “w terminie”

Udostępnij

Pamiętaj, żeby planować realnie i nie zakładać optymistycznych scenariuszy.

Budowa realizowana jest przez ok.15 różnych ekip budowlanych. W trakcie jej trwania będziesz musiał ustalić wiele szczegółów i uwzględnić wiele elementów, które wpływają na terminy.  Jeżeli zawalisz jeden etap, licz się z tym, że dalszy przebieg budowy może posypać się jak domino. Jeżeli zlecisz budowę generalnemu wykonawcy, szansa na lepsze terminy niż w przypadku samodzielnej realizacji powinna być większa. Natomiast warto być realistą – nie zawsze uda się skończyć w terminie. Wielu wykonawców, w przypadku opóźnień, znajduje szereg argumentów i umie się zabezpieczyć, żeby nie zapłacić kary umownej. Inna sprawa, czy uda ci się ją wyegzekwować? Nie licz na to- jeżeli wykonawca nie będzie miał dobrej woli, czasami lepiej odpuścić. Zamiast tego bądź przygotowany. Przewiduj, reaguj, planuj realnie, dawaj bufor czasowy.

Jeżeli zamierzasz przeprowadzić budowę metodą gospodarczą, więcej o tym dowiesz się w artykule: na ile wcześniej “rezerwować” poszczególne ekipy.

Ile czasu potrzebujesz na budowę stanu deweloperskiego? Jak długo zajmie budowa pod klucz? Do naszej symulacji przyjmijmy średniej wielkości dom, powiedzmy pomiędzy 150 a 250 m2. Ważnymi elementami, które wyznaczają terminy, są – pora roku, kiedy rozpoczynasz budowę oraz doświadczenie osoby, która będzie zajmować się koordynacją. Przyjmijmy termin startu na wiosnę pomiędzy lutym, a kwietniem oraz że posiadasz wiedzę i doświadczenie, albo zatrudniasz koordynatora budowy lub generalnego wykonawcę. Z naszego doświadczenia wynika, że taką budowę można do listopada/ grudnia zrealizować do stanu deweloperskiego. Czasami zdarzało się, że do grudnia klienci wprowadzali się do domu (czyli budowa trwała 7 miesięcy do stanu deweloperskiego, a 10 miesięcy pod klucz). Są to jednak dość “wyśrubowane” terminy budów, na których nie było większych utrudnień pogodowych oraz związanych z niedyspozycją ekip. Uważaj, jeżeli wykonawcy gwarantują ci takie terminy. Osobiście miałbym wątpliwości co do ich wiarygodności.  W ustalaniu terminów powinniście uwzględnić bufor czasowy oraz przerwy technologiczne pomiędzy etapami. Jeżeli budowa stanu deweloperskiego w optymistycznym scenariuszu zajmuje 6 miesięcy, to jeżeli z uczciwym wykonawcą przyjmiecie 12 miesięcy, to wtedy możesz mówić o gwarancji realizacji w ustalonym terminie. Oczywiście, jeżeli zależy ci na czasie, wtedy powinieneś umówić się z wykonawcą (chociażby ustnie) na termin 6 miesięczny, a bufor czasowy zostawić na “wszelki wypadek”. Jeżeli po drugiej stronie masz odpowiedniego koordynatora, który umie planować i zarządzać ekipami, wtedy termin 6-8 miesięcznej realizacji wydaje się bardzo realny.  Niedoświadczeni inwestorzy, którzy budują się po raz pierwszy, często przeciągają budowę na okres 2- 3 lat. Dlaczego tak długo? Przez brak doświadczenia nie są w stanie sprawnie koordynować swojej budowy.

Jeżeli planujesz samodzielnie koordynować swoją budowę, sprawdź, czym będziesz musiał się zająć w artykule: sprawny koordynator budowy.

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!