Inwestorzy dostają różne wyceny od wykonawców. Często tak samo nazwane obejmują różny zakres wyceny. W dzisiejszym nagraniu postaramy się omówić różnice w nazewnictwie oraz pomóc sprowadzić wyceny do wspólnego mianownika.
Dzisiaj wyjaśnimy różnice między stanem surowym, deweloperskim, a stanem pod klucz. Stan surowy obejmuje prace ziemne, murowanie, stropy, czasami z więźbą dachową. Stan surowy zamknięty dodaje dach, czasami bez okien. Stan deweloperski zawiera elewację, instalacje elektryczne i hydrauliczne, ale często nie obejmuje elementów wykończeniowych, jak malowane ściany. W celu uzyskania najlepszej oferty zalecamy kompleksową wycenę. Warto monitorować koszty na każdym etapie, unikając niespodziewanych wydatków. Wycena orientacyjna na początku może pomóc w określeniu, czy budżet jest realny, a szczegółowe planowanie na etapach pozwala unikać rozbieżności kosztów. Dbałość o budżet od początku do końca procesu budowlanego jest kluczowa, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Pamiętaj też, żeby dokładnie określić zakres szacunkowej wyceny. Często jest tak, że szacunkowych nie da się ze sobą porównać, ponieważ są bardzo różne w swoim zakresie. W rozmowie z Ewą postaramy się również pomóc w ujednoliceniu nazewnictwa i określeniu zakresu wyceny.
Więcej informacji znajdziesz w dzisiejszym nagraniu. Jeżeli uważasz publikowane przez nas treści za wartościowe, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera oraz udostępnienia artykułu znajomym, którzy planują lub są w trakcie budowy. Dziękujemy 🙂
Od autora … Podczas budowy korzystaj z profesjonalnych ekip, oraz skrupulatnego kierownika budowy. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rekrutacji lub planowaniu budowy skontaktuj się z nami. Pamiętaj ! Informacje zawarte na stronie mają charakter ogólny. Każda sytuacja na budowie jest inna i wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Nie podejmuj działań zamiennych w stosunku do projektu bez wcześniejszego uzgodnienia ich z architektem oraz kierownikiem budowy.