Zlecenie etapów wyspecjalizowanym firmom vs Generalny Wykonawca (plusy i minusy) #18

podcast
Udostępnij

Czasami wybieramy metodę gospodarczą budowy (samodzielne zarządzanie ekipami) , czasami inwestorzy szukają generalnego wykonawcy, inni powierzają zarządzanie budową koordynatorowi. Istnieją jeszcze modele pośrednie. Dzisiaj omawiamy plusy i minusy współpracy z firmami, które wyspecjalizowały się w wąskich elementach budowy (takich jak np. firmy od płyt fundamentowych oraz wiązarów dachowych).

We wcześniejszych nagraniach omawialiśmy plusy i minusy oraz na czym polega współpraca z generalnym wykonawcą (cała budowa koordynowana przez jedną firmę, jednakże brak fizycznie wyznaczonego koordynatora), metoda gospodarcza (inwestor jest koordynatorem) oraz metoda z koordynatorem (budową zarządza osoba z doświadczeniem). Istnieje jeszcze model pośredni – zlecanie poszczególnych etapów firmom specjalistycznym, np. specjalistom od płyty fundamentowej, wiązarów dachowych. W tej metodzie inwestor zazwyczaj nie kieruje się oszczędnościami (tak, jak to jest w metodzie z koordynatorem czy gospodarczo), a często terminami realizacji, czy też wyższą jakością wykonania. I tak, jak ze wszystkim – nie ma tutaj reguł, chociaż występują pewne zależności.

Zalety:

– Czasami (choć rzadko) współpraca z firmami specjalistycznymi wychodzi taniej, niż innymi metodami. Uczulam, żeby dobrze to porównać. Porównując weź pod uwagę domówienie zakresu wyceny

– Często firmy specjalistyczne mają lepszą jakość niż standardowe ekipy bądź ekipy zrekrutowane przez generalnego wykonawcę. Ale to również warto sprawdzić (dostępne checklisty do rekrutacji ekipy )

– Często wyspecjalizowane firmy działają szybciej niż ekipy w pozostałych metodach. Dobra organizacja przekłada się najczęściej na szybkie terminy realizacji, ale weź pod uwagę, że większa ilość ekip do koordynacji może spowodować opóźnienia między etapami

– Czasami rozwiązania „systemowe” są doskonalsze niż tradycyjne. Na przykład wiązary dachowe są bardziej stabilne, niż tradycyjna więźba dachowa

Wady:

– Z reguły wyższa cena (rzadko, ale może też być niższa 😉 )

– Większa ilość ekip do koordynacji. Mniej będzie pracy (w tym ustaleń i podpisanych umów), jeżeli jednej firmie zlecimy cały stan surowy, nie rozbijając fundamentu od reszty prac murarskich (tym bardziej, że te elementy wykonują ludzie o tych samych kompetencjach). Podobnie jest z dachem. Łatwiej zlecić jednej firmie więźbę dachową i pokrycie dachowe, niż oddzielnie zamawiać więźbę (lub wiązary dachowe), a oddzielnie firmę dekarską.

– Rozmycie odpowiedzialności. Tak to już jest na budowie, że jedna ekipa zrzuca na drugą… Doświadczonej osobie łatwo rozsądzić, kto ma rację, a kto próbuje się wybielić oczerniając innych. Czasami takie rozmowy przysparzają im bólu głowy. Warto przygotować się na takie sytuacje. Czasami wystarczy rzetelny i zaufany kierownik budowy . Dość łatwo zadbać o kwestie odpowiedniej komunikacji między ekipami. Gorzej, jak coś zacznie pękać i czy to wina fundamentu czy ścian? Więźby czy pokrycia dachowego? „Ja murowałem tylko ściany, pęknięcia idą od fundamentu” , „A ja podjąłem się samego fundamentu, być może to kwestie gruntu albo nawalili murarze”. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko,  ale osobiście bym ich nie bagatelizował. Z pomocą przychodzą odpowiednie umowy albo zmiana sposobu realizacji (podziału zadań na bardziej kompleksowe), w szczególności w opisanych zakresach stanu surowego oraz dachu.

Polecam również :

Omówienie budowy z koordynatorem

Metoda gospodarcza vs metoda zlecona (z generalnym wykonawcą)

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!