Cześć. Nazywam się Łukasz Wojtera. Moja droga z budową domów zaczęła się w 2008 roku. Osobiście zajmowałem się „wszystkim” od rekrutacji ekip, zarządzania ich pracą, kontrolą, zamówieniem materiałów, rozliczeniami, kontaktem z klientami, kierownikami budów oraz rozwiązywaniem problemów na budowie. To wszystko na mojej głowie, z pełną odpowiedzialnością generalnego wykonawcy. Często uczestniczyłem również w projektowaniu, procedurach uzyskania pozwolenia na budowę oraz uzyskaniem niezbędnych uzgodnień związanych z budową domu. Początki były trudne, ale dzięki temu zyskałem dużą i przekrojową wiedzę związaną z procesem budowy domu. Dzięki temu dogłębnie rozumiem specyfikę oraz powiązania pomiędzy etapami.
Interesuję się usprawnieniami oraz standaryzacją procesów – tematem, który praktycznie nie istnieje w przypadku ekip budowlanych i innych małych firm w branży budowlanej. Dość wcześnie zauważyłem, że rynek budowy domów w Polsce jest pełen absurdów, brak standardów, nieuczciwe ekipy, brak kontroli, planu i często podstawowej komunikacji. Nieplanowane koszty dodatkowe, błędy i inne problemy, przez które budowy metodą gospodarczą wychodzą często drożej niż z GW – to tylko krótkie streszczenie, ale w tym temacie można napisać całą książkę. Jednak zamiast pisać książkę o absurdach zdecydowałem się na wydanie książki z checklistami, w której krok po kroku, etap po etapie omawiamy wszystkie elementy budowy, które trzeba omówić z ekipą – tak, żeby o niczym nie zapomnieć, żeby nie dać się naciągnąć na koszty dodatkowe (które w trakcie realizacji kosztują „podwójnie”). Materiał na książkę zbierałem ponad 15 lat, realizując w tym czasie ponad 200 domów indywidualnych. Szczegółowy plan to tylko jeden z elementów udanej budowy. Potrzebujemy jeszcze dobrej ekipy i skrupulatnego kierownika budowy – w książce znajdziecie również instrukcje rekrutacji oraz materiały związane właśnie z nimi.
Dodatkowo od 2023 roku zacząłem dzielić się moją wiedzą związaną z budową na blogu www.udanabudowa.pl oraz zacząłem pracować nad powtarzalnymi projektami domów ekonomicznych, które znajdziecie na stronie www.domekonomiczny.pl.
Projekty naszych domów są zoptymalizowane pod kątem funkcjonalnym, ale również pod względem energooszczędności oraz kosztów budowy. Co nami kierowało przy projektowaniu, to możliwość budowy bezpiecznego, komfortowego domu o wysokiej jakości zachowując niskie koszty budowy i eksploatacji. Ale to nie wszystko… Cały proces budowy do stanu deweloperskiego zoptymalizowaliśmy z 10 do 6 ekip, a co za tym idzie znacznie skróciliśmy czas realizacji (stan deweloperski w 90 dni), a dzięki powtarzalności procesu praktycznie wyeliminowaliśmy błędy i niedomówienia na budowie.
Nasze wartości
Gramy w otwarte karty
Niezależnie od etapu współpracy z Klientem… czy jest to wczesny etap sprzedaży, podpisywanie umowy, czy realizacja, zawsze działamy przejrzyście, bo wiemy z doświadczenia, że niedomówienia na budowie mogą szybko popsuć całą współpracę i dobre imię firmy. A więc nie tyle dbamy o wysoką sprzedaż, tylko wiemy, że jest ona wynikiem naszego podejścia.
Dobra komunikacja i zaangażowanie w budowę
Wiemy, że bardzo ważny jest sprawny kontakt z Klientami oraz odpowiednia „opieka”. Mamy na to czas. Klienci to doceniają, zarówno na etapie sprzedaży, czy później realizacji. Wysoka jakość obsługi Klienta to element, na który szczególnie zwracamy uwagę. Każdy boryka się z podobnymi problemami z wykonawcami, ale dzięki naszemu zaangażowaniu oraz przemyślanym procedurom działania nie mamy żadnych negatywnych opinii. Więcej o sprawnym koordynatorze: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/sprawny-koordynator-budowy
Szczegółowo omówiona i zaplanowana budowa
Dobry plan to połowa sukcesu. Dzięki niemu eliminujemy niedomówienia i wykluczyliśmy koszty dodatkowe na naszych budowach. Zamiast pustych haseł, wdrażamy procedury jakości, szczegółowo planujemy budowę na checklistach, które są dostępne są w naszej książce i na stronie www.udanabudowa.pl . Dzięki temu, że omawiamy każdy szczegół danego etapu przed jego realizacją, unikamy wszelkich niedomówień i kosztów dodatkowych. Dzięki temu oszczędzamy również dużo czasu i niepotrzebnych nerwów na budowie. Na naszych budowach wszystko jest jasne od samego początku (budowa dzięki temu przebiega przewidywalnie i przyjemnie) . Więcej o planowaniu zobacz w artykule: https://udanabudowa.pl/2022/02/01/checklista-zero-kosztow-dodatkowych-szczegolowy-plan-etapu/”
Rzetelna kontrola przez kierownika budowy
Żeby współpraca mogła przebiegać w pełni zaufania, kierownik powinien być niezależny. Chodzi o to, żeby zauważyć i wyeliminować potencjalne błędy na bieżąco- ponieważ wtedy łatwo je poprawić. Błędy zauważone kilka etapów dalej są albo kosztowne, albo niemożliwe do eliminacji.
Sprawdzone ekipy i wysokiej jakości materiały
Generalni wykonawcy często rekrutują przypadkowe ekipy, co wiąże się z niską jakością, poprawkami, nerwami, przeciągającymi się terminami i kosztami dodatkowymi. U nas każdy z etapów jest wykonywany przez wyspecjalizowane ekipy. Nasze ekipy rekrutujemy w kilkuetapowym procesie rekrutacji. W przypadku współpracy z nową ekipą sprawdzamy między innymi referencje oraz odbywamy wizyty na kilku realizowanych budowach. Więcej o rekrutacji ekip w artykule https://udanabudowa.pl/2022/02/01/wybor-ekipy-polecenia-to-nie-wszystko/”