Ważnym elementem całej budowy jest godna zaufania ekipa. W artykule uczciwa ekipa sprawdzisz, czym się ona charakteryzuje. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rekrutacji takiej ekipy, zobacz, jak to zrobić w artykule rekrutacja dobrej ekipy.
Poniżej najważniejsze wskazówki, na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy:
- Uważaj na najniższą cenę. Nieuczciwe firmy często ukrywają realne koszta budowy w niedomówieniach. Oczywiście nie jest to regułą. Niższa cena w stosunku do konkurencji nie oznacza jeszcze, że stracimy na jakości lub zostaniemy naciągnięci na koszty dodatkowe. Jeżeli przyłożysz się do rekrutacji i sprawdzisz ekipę, będziesz miał dużą pewność co do jakości ich pracy. Ale kwestii ceny nie sprawdzisz w ten sposób. Zaufanie ma tutaj z pewnością znaczenie, ale nie pokładałbym w nim zbyt dużej wiary. Pamiętaj, że ma rynku nie ma jednolitych standardów co do zakresu robót, a firmy budowlane często to wykorzystują. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak ustalać szczegóły z wykonawcą, jak upewnić się co do realnej lub finalnej ceny etapu, zobacz artykuł checklista.
- Szczegółowy plan i dobrze omówiony zakres współpracy – generalnie większość firm słabo planuje. Szczegóły są bagatelizowane, omawiane dopiero w trakcie realizacji. To prowadzi do nerwów i niedomówień. Wiele rzeczy można przewidzieć, powiązać zależności między etapami, tak wykonać pracę w danym etapie, żeby nie robić przeróbek w kolejnym. Jeżeli nie chcesz polegać na przypadku, będziesz chciał pomóc wykonawcy lub go sprawdzić, zaloguj się na www.domplaner.pl i pobierz checklistę etapu, który cię interesuje. Nie ma większego problemu, jeżeli wykonawca nie umie dobrze planować, problem pojawia się wtedy, kiedy nie chce tego robić. Jeżeli chcesz zobaczyć więcej korzyści z zaplanowanej budowy, sprawdź artykuł korzyści z zaplanowanej budowy.
- Uważaj na duże zaliczki. Jeżeli masz zaufanego wykonawcę, powinno obejść się bez nich. Zrozumiałe jest to, że jeżeli wykonawca rozpoczyna prace nad danym etapem, może potrzebować zaliczki na zakup materiałów, ale wtedy podziel budowę na mniejsze etapy, tak, żeby płatności nie były zbyt duże.
- Autorskie zmiany projektowe, odstępstwa od projektu lub prace konstrukcyjne bez projektu. Jeżeli zmiany są niewielkie, nie dotyczą konstrukcji, to po konsultacji z kierownikiem budowy możecie je wprowadzić. Natomiast uważaj na wykonawców, którzy na własną rękę, bez rysunków zamiennych od konstruktora, chcą po swojemu zmieniać na przykład zbrojenie fundamentów, słupów czy stropów. Owszem, projekty są czasami przewymiarowane, ale jeżeli nie chcesz stracić gwarancji zarówno u architekta i wykonawcy, nie decyduj się na taką samowolę.
- Słaba komunikacja już na początku współpracy. Nie możesz się dodzwonić? Wykonawca nie oddzwania? Nie odpisuje na SMS lub maila? Żeby się do niego dodzwonić, musisz dzwonić 2-3 razy? Jeżeli widzisz już takie sygnały na początku, to uważaj, ponieważ później jest zazwyczaj jeszcze gorzej.
- Jednostronne zapisy w umowie. Wiele kwestii budowlanych definiuje kodeks cywilny. Dlatego umowa nie musi być długa, a powinna zawierać najważniejsze kwestie organizacyjne. Jeżeli umowa wykonawcy zawiera wiele jednostronnych zapisów, może warto zastanowić się nad jego intencjami?
- Złe opinie w internecie. Jeżeli firma posiada jedną czy dwie złe opinie, to być może jest to wynikiem działań nieuczciwej konkurencji lub trafiła na bardzo trudnego klienta. Natomiast jeżeli złych opinii jest więcej, powinno to być dla ciebie ostrzeżeniem. Generalnie jest tak, że klienci rzadko piszą złe opinie o firmie bez powodu. Od niezadowolenia ze współpracy do “oczerniania” wykonawcy w Internecie jest zazwyczaj daleka droga. Z doświadczenia wiem, że klienci są czasami zbyt wyrozumiali dla wykonawców. Rozumieją niedomówienia i akceptują wiele błędów i poprawek – tłumacząc sobie, “że tak działa branża” lub “inni mają jeszcze gorzej”, dlatego jeżeli znajdziemy negatywne wpisy w Internecie, to może być coś dużego na rzeczy.
- Duża firma wykonawcza. Duże firmy największą uwagę i staranność przykładają do sprzedaży i marketingu. Jeżeli jesteś realistą, to z pewnością zweryfikujesz to, co mówi jej właściciel lub handlowiec. Najczęściej, im większa firma, tym większe trudności organizacyjne oraz przypadkowi podwykonawcy (świeżo zrekrutowani do twojej budowy). Jeżeli chcesz zobaczyć, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy, zobacz artykuł rekrutacja dobrej ekipy.
- Arogancja i arbitralność. Jeżeli firma próbuje ci narzucić swoje rozwiązania tłumacząc je swoim doświadczeniem i stwierdzeniami “bo tak się robi”, to źle wróży na przyszłą współpracę. Możesz się nie znać na budowie i wielu rzeczy nie wiedzieć, ale jeżeli chcesz zrozumieć pewne kwestie, to firma, z którą zamierzasz współpracować, powinna zrozumieć twoje potrzeby i wyjaśnić sugerowane rozwiązania.
- Kierownik budowy jako przedstawiciel wykonawcy. Taki układ niesie za sobą wiele ryzyk. Z definicji kierownik budowy powinien być bezstronny i działać w celu bezpieczeństwa oraz poprawności wykonania poszczególnych etapów. Tyle z teorii. Jeżeli wynagradzany jest przez wykonawcę, wtedy jego “niezależność” może zostać naruszona.
- Otwarty rachunek na składzie z materiałami budowlanymi – uważaj na takie propozycje ze strony wykonawcy. Jeżeli wiesz, jak policzyć materiały (o tym więcej w artykule kosztorys szczegółowy, przedmiar robót – realne koszta budowy), a dodatkowo na składzie ustalisz ilość materiału, jaką może pobrać twój wykonawca (bez twojej zgody), wtedy taki układ może być dużym ułatwieniem zarówno dla ciebie, jak i wykonawcy. Otwarty rachunek wyłącznie na podstawie zaufania do wykonawcy kończy się często drożej, niż oferta generalnego wykonawcy.