Potencjalnych ryzyk na budowie jest wiele. A to dlatego, że posiada ona wiele szczegółów, a współpraca z wykonawcami nie jest łatwa. Jeżeli nie posiadasz wiedzy i wcześniejszego doświadczenia związanego z budową domu albo nie zatrudnisz koordynatora budowy, ryzyko, że popełnisz błędy jest naprawdę duże. Przez te błędy planowane oszczędności kurczą się i ostatecznie budowa wychodzi drożej niż w założeniach. Zobacz niektóre ryzyka metody gospodarczej. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną budowę, przygotuj się i nie popełniaj tych błędów. Jeżeli zlecisz budowę generalnemu wykonawcy, sprawdź jego podejście do budowy, ponieważ nie każdy z nich gwarantuje udaną budowę.
- Koszty dodatkowe. Są najczęściej generowane przez nieodpowiednich wykonawców, którzy nie potrafią lub celowo nie chcą planować. Generalnie jest to norma na budowie, a więc nie licz, że twój wykonawca będzie inny. Jeżeli chcesz wiedzieć, o co zapytać wykonawcę, jak ustalić zakres etapu, zaloguj się do naszej autorskiej platformy www.domplaner.pl i pobierz checklisty poszczególnych etapów, dzięki którym zyskujesz gwarancję braku niedomówień i kosztów dodatkowych. Więcej o tym, jak unikać kosztów dodatkowych zobacz w artykule koszty dodatkowe – jak ich unikać.
- Niewłaściwa kalkulacja kosztów budowy. Dzieląc budowę na etapy, wyceniając nie znając całego jej obrazu, łatwo jest zapomnieć o pewnych pracach i kosztach, które trzeba ponieść. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie elementy budowy, nie chcesz o niczym zapomnieć na etapie kosztorysu, zobacz artykuł pełen obraz budowy. Jeżeli jesteś już na etapie kalkulacji kosztów i nie wiesz od czego zacząć, zobacz artykuł kosztorys ogólny – orientacyjny
- Brak komunikacji między ekipami, narzekanie na wcześniej wykonane prace. W metodzie gospodarczej będziesz samodzielnie “szukać winnego” i rozstrzygać spory między ekipami. Możesz to ograniczać, jeżeli wcześniej zapoznasz ze sobą występujące po sobie ekipy i wyjaśnisz, na co mają zwrócić uwagę, a w razie potrzeby zadzwonią i wyjaśnią kwestie techniczne między sobą. Ps. “Znajomi” dużo rzadziej na siebie narzekają;)
- Brak przewidywania zależności pomiędzy etapami. Większość etapów posiada pewne zależności pomiędzy kolejnymi. To znaczy, że jeżeli ich nie przewidzisz, kolejne ekipy będą musiały wprowadzić poprawki, przeróbki, co będzie wiązać się również z kosztami dodatkowymi. Nie licz na to, że wyegzekwujesz coś od wcześniejszego wykonawcy po jego rozliczeniu. Będzie tym trudniej, bo wykonawcy powołują się na niedomówienia w stylu “przecież o tym nie rozmawialiśmy “. W konkurencji “kto ma rację” twoje szanse z wykonawcą są niewielkie. Jeżeli chcesz przewidzieć te zależności i nie dopuścić do sporu z wykonawcą, możesz pobrać checklistę etapu, który właśnie planujesz.
- Opóźnienia. Żadna z metod nie gwarantuje ci terminowej realizacji budowy. W przypadku metody gospodarczej sam musisz być koordynatorem swojej budowy, a jednym z twoich obowiązków będzie rekrutacja odpowiedniej ekipy. Jeżeli zatrudnisz generalnego wykonawcę lub koordynatora, musisz sprawdzić ich kompetencje. Poznaj osobę, która będzie odpowiedzialna za organizację twojej budowy. Sprawdź, jak działa, jaki jest z nią kontakt i czy dobrze się dogadujecie. Pamiętaj, że handlowiec zazwyczaj nie zajmuje się prowadzeniem budowy, a więc twoje zaufanie do niego powinno być ograniczone. Podobnie bywa z właścicielami firm. Poznaj koordynatora twojej budowy lub samodzielnie przygotuj się do tej roli. Więcej o tym, czym zajmuje się koordynator zobacz w artykule sprawny koordynator budowy
- Niedomówienia i nerwy . W wyniku braku szczegółowego planu, na budowie pojawiają się niedomówienia. Pamiętaj, że wykonawcy upraszczają je na swoją korzyść. Jeżeli chcesz tego uniknąć, skorzystaj z checklisty, którą omówisz ze swoim wykonawcą.
- Brak wystarczającej kontroli przez kierownika budowy. Jeżeli nie wiesz, jak umówić się z kierownikiem i czego od niego wymagać, sprawdź artykuł minimalna liczba odbiorów . Może to być dla ciebie wskazówka lub wsparcie w rekrutacji właściwego kierownika. Nie każdy z nich podchodzi w sposób zaangażowany do budowy. Wielu kierowników skupia się tylko na minimalnej liczbie odbiorów podczas prac zanikowych stanu surowego. Jest to wystarczające biorąc pod uwagę konstrukcję domu, ale pamiętaj, że są jeszcze inne ważne elementy, które należy starannie odebrać.