1.Prąd
- Prąd tymczasowy – na cele budowlane
Na cele budowy możesz wystąpić o prąd tymczasowy lub niektórzy “dogadują się” z sąsiadem w tej kwestii. Jeżeli masz życzliwego sąsiada, który użyczy ci prądu na czas budowy, to nie wpinaj się bezpośrednio do jego gniazdek, ponieważ przy pierwszym zwarciu na budowie wystrzelą u niego bezpieczniki, a rozmrożona zamrażarka może ochłodzić wasze relacje. Niezależnie od tego, jak się podłączysz do prądu, musisz dogadać się z elektrykiem, co do instalacji na twojej działce. Powinieneś postawić tak zwaną “R – betkę”, czyli inaczej skrzynkę elektryczną z gniazdkami i bezpiecznikami. Rekomenduję wystąpić o prąd tymczasowy. Jeżeli masz już w granicy złącze energetyczne (dużą skrzynkę, którą postawiła elektrownia) to wtedy sprawa jest prosta i niedroga. Najpierw przychodzi zatrudniony przez ciebie elektryk, montuje R – betkę, a ty wraz z dostarczonymi przez elektryka dokumentami musisz pojechać do elektrowni i podpisać umowę. Czas oczekiwania na zalicznikowanie postawionej przez elektryka wcześniej rozdzielni wynosi najczęściej od tygodnia do trzech, w zależności od rejonu energetycznego. Jeżeli nie posiadasz jeszcze wybudowanego przez elektrownię złącza w granicy działki, wtedy elektryk może wykonać przyłącze ze wskazanego przez elektrownię słupa.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze skrzynki w granicy działki (niezależnie od tego, jak zorganizujesz prąd na cele budowy) musisz podpisać z elektrownią umowę przyłączeniową.
Ostatnią najgorszą opcją jest korzystanie z agregatu prądotwórczego. Dlaczego? Zakup dużego agregatu siłowego to koszt kilku tysięcy, do tego dochodzi paliwo. Jeżeli będziesz chciał go wynająć, musisz liczyć się z kosztami min. 100 zł / dzień. Dodatkowo możesz spotkać się oporem ekipy do pracy na agregacie. Praca w ciągłym hałasie oraz wielokrotne jego włączenie i wyłączanie nie będzie dla nikogo niczym przyjemnym. Gdzie będziesz go chował? Kto będzie odpowiadał za jego ewentualną kradzież? Opcję z agregatem zostaw na wypadek, gdyby nie było już innego wyjścia.
- Docelowe przyłącze energetyczne – na granicy działki
Zakład energetyczny daje sobie na przyłączenie nawet 18 miesięcy, a więc nie zwlekaj z podpisaniem tej umowy. Jeżeli umiesz rozmawiać i postarasz się w rozmowie z urzędnikami, na pewno skrócisz ten termin, być może nawet do pół roku. Znam przypadki, że przez dojścia inwestora lub elektryka załatwienie sprawy trwało 3-4 tygodnie.
- Przyłącze elektryczne domu – zasilanie docelowe
Jeżeli posiadasz już skrzynkę (w granicy działki) wybudowaną przez zakład energetyczny, a dom wybudowany jest przynajmniej do stanu surowego zamkniętego, możesz zlecić elektrykowi wykonanie przyłącza na twojej działce. Nie potrzebujesz do tego projektu, ale wykonanie jest kosztowo po twojej stronie.
2. Woda i kanalizacja
- Woda na czas budowy
Możesz albo zlecić wykonanie studni firmie, która się w tym specjalizuje, albo (jeżeli masz wodociąg koło działki i istnieje możliwość do niego wpięcia) wykonanie tak zwanej studzienki wodomierzowej. Studnia jest korzystnym rozwiązaniem, ale musisz upewnić się (rozejrzyj się, porozmawiaj z sąsiadami), czy ktoś w okolicy korzysta ze studni. Częstym problem jest to, że na działce “nie ma wody” albo jest ona na głębokości, która wygeneruje olbrzymie koszty kopania studni. Jeżeli sąsiedzi mają wodę, jest bardzo duża szansa, że u ciebie też będzie. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonej firmy, która wykonywała studnie w twojej okolicy. Jeżeli nie masz wody, albo nie chcesz robić studni, możesz zlecić hydraulikowi wykonanie studzienki wodomierzowej. Żeby ją wykonać, hydraulik musi “wciąć” się do istniejącego wodociągu oraz doprowadzić wodę do betonowych kręgów, które wkopie na twojej działce. Podobnie jak w przypadku prądu, możesz też dogadać się z sąsiadem. O ile nie ma gospodarstwa rolnego lub nie pobiera przemysłowych ilości wody, możesz mu zaproponować, że pokryjesz całość jego rachunków za wodę w tym okresie. To działa nawet na niezbyt przychylnych sąsiadów. Natomiast dla ciebie będzie to dużo tańsze niż studnia głębinowa czy studzienka wodomierzowa. Jeżeli żadna z opcji nie jest możliwa do zrealizowania, możesz zawsze kupić minimum 2 palekony na wodę (zbiorniki po 1000 l każdy) i uzupełniać w nich wodę (na przykład z pomocą straży pożarnej)
- Sieć wodna i kanalizacyjna
Jeżeli koło twojej działki nie przechodzi wodociąg i kanalizacja, wtedy MPWiK może zaproponować ci (wydać warunki) wykonanie na “twój koszt” fragmentu brakującej sieci. I tutaj praktyki są różne. Zakład ma obowiązek “odkupienia” lub pokrycia kosztów budowy sieci i czasami z góry określa, że w określonym terminie zwróci całość albo część kosztów budowy. Ale czasami trzeba czekać na zwrot latami. Nie ma tutaj spójnych standardów. Musisz upewnić się w MPWiK właściwym dla twojej miejscowości. Z pewnością będzie łatwiej, jeśli dogadasz się z innymi sąsiadami. Do wykonania sieci najpierw potrzebujesz wykonać projekt sieci a następnie uzyskać pozwolenie na budowę sieci.
- Przyłącze wody i kanalizacji do budynku od istniejącej sieci lub studni
To już wyłącznie twój koszt. Najczęściej na przyłącza nie będziesz potrzebował projektu (upewnij się w MPWiK). Możesz je wykonać po wybudowaniu stanu surowego domu (najlepiej zamkniętego)
- Kanalizacja, szambo, przydomowa oczyszczalnia ścieków
Nie każda gmina jest skanalizowana, dlatego czasami pozostaje wykonanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Koszt wykonania szamba w stosunku do oczyszczalni będzie kilkukrotnie mniejszy, aczkolwiek oczyszczalnia będzie zarówno mniej obsługowa, jak i nie będzie generowała takich kosztów, jak wywóz ścieków. Jeżeli planujesz wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków, upewnij się najpierw, czy plan miejscowy lub warunki zabudowy przewidują taką możliwość.
3. Gaz
- Przyłącze gazu (w granicy działki)
Podobnie jak w przypadku prądu musisz uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na wybudowanie skrzynki w granicy twojego ogrodzenia (termin nawet do 18 miesięcy). Jeżeli jeszcze nie masz tej skrzynki, musisz wystąpić do zakładu o możliwość przyłączenia. Jeżeli twoi najbliżsi sąsiedzi (w odległości ok. 50 m) mają już gaz, jest duża możliwość, że zakład wyda warunki i podpisze z tobą umowę. Jeżeli natomiast nie będzie tak zwanej “ekonomiki inwestycji”, może scedować na ciebie część kosztów związanych z wybudowaniem sieci.
- Instalacja wewnętrzna – na działce
Jeżeli posiadasz już przyłącze i wybudowany dom i chcesz podłączyć się do sieci gazowej, musisz zlecić wykonanie projektu instalacji wewnętrznej (chodzi o ten odcinek pomiędzy skrzynką gazową w ogrodzeniu, a budynkiem), a później uzyskać pozwolenie na budowę. Koszty projektu oraz wykonania instalacji są po twojej stronie.