Korzyści z zaplanowanej budowy.

Udostępnij

Wiedza i doświadczenie (nawet pomimo dobrej woli i uczciwości firmy wykonawczej), która nie jest usystematyzowana, nie wystarcza przy budowie domu.  Natomiast brak standardów i sprawdzonych schematów działania generuje wiele problemów, pytań i wątpliwości w trakcie realizacji. Jest zbyt dużo szczegółów dotyczących budowy, zbyt wiele decyzji, które należy podjąć- żeby móc polegać jedynie na doświadczeniu wykonawcy. Oczywiście większość Inwestorów zaczyna bez planu, podejmuje różne decyzje w trakcie realizacji, o pewnych rzeczach dowiadując się za późno. Tak można, ale wiąże się to z konsekwencjami w postaci poprawek, przeróbek, kosztów dodatkowych, nerwów. A co, jeżeli dodatkowo wykonawca nie ma dobrej woli i zataja pewne informacje, w tym na przykład pełen zakres oferty?

Na budowie bardzo łatwo o niedomówienia, w szczególności, jeżeli nie ma spójnych standardów, co wchodzi, a co nie wchodzi w skład oferty. Jak dyskutować i co zrobić, jeżeli zdecydowaliśmy się na współpracę z wykonawcą obdarzając go zaufaniem, że wszystko będzie dobrze? Co, jeżeli po rozpoczęciu współpracy nagle dowiadujemy się, że “tego nie było w ofercie”,  “ o to nikt nie pytał”, “ tak się zwykle robi”, a “tamto będzie dodatkowo kosztować”?  Wykonawcy celowo ukrywają pełen zakres. Często winę za to przerzucają na Inwestora… “Przecież nie było tego w ofercie”. No, ale zastanówmy się … Skąd Inwestor, który się nie zna, mógł o tym wiedzieć?  Niedomówienia kosztują. Co więcej, płaci się za nie podwójnie, bo często nie ma się już innego wyjścia. A wykonawca o tym doskonale wie. Jeżeli masz duży budżet zapasowy i nie będziesz przejmować się takimi sytuacjami, ten artykuł nie jest dla Ciebie. Zazwyczaj jednak koszty dodatkowe wywołują stres i kłótnie … nie tylko z wykonawcą. A więc zastanów się, czy chcesz oddać się przypadkowi? 

Życzę Ci wyboru wykonawcy, który będzie na tyle uczciwy, że jeżeli pojawi się jakieś niedomówienie lub sprawa sporna to powie “ Przepraszam, nie pomyślałem .. nie powiedziałem .. mogliście nie wiedzieć,  to moje niedopatrzenie “  i będzie próbował rozwiązać sytuację w swoim zakresie.  Wtedy nawet słaby plan i niedomówione szczegóły mogą nie być zbyt szkodliwe. Niestety odsetek takich wykonawców jest tak mały, że lepiej się nie łudzić. 

Nie bój się omówić pełnego zakresu już na początku współpracy. To wychodzi taniej, łatwiej też negocjować i zrobić pewne rzeczy w zakresie lub przy okazji. Jeżeli tego nie zrobisz, później raczej nie dogadasz się, żeby to było zrobione w cenie, przy okazji. 

Jeżeli potrzebujesz dobrego planu, który może posłużyć jako załącznik do umowy z wykonawcą,  zarejestruj się na naszej autorskiej stronie: www.domplaner.pl i pobierz checklistę wybranego etapu. Jeżeli Twój wykonawca boi się podpisać umowy lub z innych powodów nie będziesz jej podpisywał, to checklista może stanowić na przykład mailowe podsumowanie Waszych ustaleń lub załącznik do umowy. Jeżeli chcesz zobaczyć, jakie pozycje zawiera lista ustaleń z wykonawcą, zobacz kolejny artykuł checklista 

Zapisz się do Newslettera i odbierz specjalny prezent!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!
Zapisz się do newslettera
PO ZAPISANIU SIĘ OTRZYMASZ SPECJALNY PREZENT!