Wiele osób zastanawia się, ile mniej więcej kosztuje budowa domu w przedziale 100 – 200 – 300 m2? Trudno jest wiarygodnie odpowiedzieć na to pytanie. Ceny znacznie się wahają, a wpływ na nie mają między innymi:
- Cena robocizny (waha się w zależności od regionu oraz możliwości przerobowych ekipy)
- Jakość użytych materiałów
- Rozwiązania technologiczne – niektóre elementy można wykonać na kilka sposobów (na przykład: dachówka / blachodachówka, deskowanie / membrana, okna balkonowe / systemy przesuwnych okien/ciepły montaż, ocieplenie dachu wełna / piana, ocieplenie elewacji styropian / wełna, etc.)
- Kwestie estetyczno- praktyczne- elewacja: struktura/ klinkier/ deska/ inne dekoracyjne, okna: pcv/drewno/aluminium, tynki/ gładzie , orynnowanie: pcv/ stal/ tytan/ cynk, itp.)
Czynników wpływających na cenę jest na tyle dużo, że czasami warto wyjść jest od budżetu, w jakim chcemy zrealizować budowę, a później dostosować do niego rozwiązania.
Jedno jest pewne- nie należy oszczędzać na budowie kosztem jakości materiałów lub wykonania. Natomiast w określonym budżecie możesz podjąć pewne wybory i dostosować rozwiązania nie tracąc na jakości.
Jeżeli chcesz sprawdzić, z jakimi cenami za m2 musisz się liczyć planując budowę, zobacz artykuł dobór projektu do budżetu – wstępne oszacowanie ceny budowy
Wszystkie opisane powyżej czynniki wpływają realnie na cenę. Ale co, jeżeli wyślesz takie samo zapytanie do kilku wykonawców i dostaniesz wyceny, które będę różniły się od siebie o 100%? Z czego to wynika? Jeżeli rozsyłasz zapytania do tak zwanych GW(Generalni Wykonawcy), to oni najczęściej nie analizują i nie liczą ceny z projektu. Cenę przygotowują z kalkulatorów wpisując do niego powierzchnię oraz rodzaj domu. Ci, którzy mają najwyższe ceny, prawdopodobnie mają dużo zleceń lub uwzględniają dużą marżę na ryzyko niedoszacowania ceny lub zmiany cen materiałów. Ci, którzy podają najniższe ceny, najczęściej opierają swoją “politykę” sprzedaży na niedomówieniach, za które zapłacisz w trakcie realizacji. Uważaj na najniższe oferty. Jeżeli masz co do nich wątpliwości lub chciałbyś sprawdzić, co dokładnie wchodzi w zakres ich prac, możesz zgłosić się do nas celem analizy przesłanej oferty. W tym celu możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Możesz zdecydować się na współpracę z firmą, którą wybraliście na podstawie poleceń i zaufania, a cenę określiliście w pewnym sensie ogólnie lub będziecie ustalać ją w trakcie. Uczciwa firma z pewnością wkalkulowała do ceny wszystkie ryzyka potencjalnych niedomówień i zmian cen, a tym samym odpowiednią marżę.
Jeżeli jednak chcesz wiedzieć “za co płacisz”, mieć pewność, że ktoś gruntownie przeanalizował projekt i go policzył, sugeruję wykonanie własnego kosztorysu. Cena wiarygodnego kosztorysu nie powinna przekroczyć 1000 zł, natomiast zyski, które z niego będą wynikać znacznie przekroczą jego koszt. Więcej o szczegółowych kosztorysach zobacz w artykule Kosztorys szczegółowy, przedmiar robót – realne koszta budowy